Ankara
07:16

TR | CH | EN   
Pekin
12:16


Xinjiang´daki günlük yaşam güzelleşiyor

Xinjiang´daki günlük yaşam güzelleşiyor

28.09.2015CRI Türkiye - Bu yıl, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin kuruluşunun 60. yıldönümü. Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi, Çin Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı ve Merkezi heyet başkanı Yu Zhengsheng, dün heyetin diğer üyeleriyle birlikte Kaşgar'a bağlı Shache ilçesinde çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşları ziyaret etti.

Dün, Çin'in geleneksel bayramlarından biri olan Güz Ortası Bayramı'ydı. Merkezi heyet başkanı Yu Zhengsheng ziyaret süresince yaptığı açıklamalarda, Shache ilçesinin, Xinjiang'daki terör ve aşırı dinci militanlarla mücadelenin en ön cephesi olduğuna işaret etti. Burada yaşayan çeşitli etnik gruplara bağlı vatandaşların mevcut birlik ve beraberliği sağlamlaştırmaları, içten ve aktif etkileşimi güçlendirmeleri, çeşitli kademelerdeki yerel yönetimlerin ise vatandaşlara kaliteli hizmet sağlamaları gerektiğini vurguladı.

Xinjiang'ın güneybatısında yer alan Shache ilçesinde geçen yılın Temmuz ayında ağır bir terör saldırısı yaşanmıştı. Ciddi can ve mal kaybına yol açan saldırının üzerinden bir yıl geçti. Şimdi bölgedeki vatandaşların nasıl yaşadığı ve toplumsal düzenin normale dönüp dönmediği merak konusu.

Dün sabah erken saatlerde merkezi heyet, Shache Elixi kasabasının 21. köyüne geldi. Köyün caddeleri tertemiz, kırmızı milli bayraklarla kırmızı renkli fenerler yolun her iki tarafında asılı. Tüm bunlar uğurlu bir hava oluşturuyor. Köyde yaşayan vatandaşlar, huzur içinde mutlu bir yaşam sürüyor.

Merkezi heyet başkanı Yu Zhengsheng köyde yaşayan Ablat Abliz'in ailesini ziyaret ederek Abliz ile görüştü. Yu Zhengsheng, Abliz'in köy üretim çalışmaları ve yaşam durumu hakkında etraflıca bilgi edinmeye çalıştı. Abliz ailesi, halka güzel konut projesi kapsamında hükümetin inşa ettiği konutlara yerleştirildi. Ailenin yaşamı, günden güne güzelleşiyor. Bunu duyduktan sonra yüzü gülen Yu Zhengsheng duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti:

"Yaşamınızın daha güzel olacağını ümit ediyorum. Tabii, köyde geliri az olan ailelerin gelişmesine yardım sağlayacağınızı temmeni ediyorum. Yani, önceden zenginleşen aile, hâlâ zenginleşmemiş ailelere yardım sağlarsa, herkes refahın nimetlerine kavuşmuş olacak. Böylece dayanışmamız daha sıkı olacaktır."

Köy çocuklarının seslendirdiği "Çin Komünist Partisi olmadan yeni Çin olmaz" adlı şarkının bir bölümünü dinlediniz. Yu Zhengsheng'in liderliğindeki merkezi heyet aynı gün akşam saat 21:00'de köyden ayrıldığı zaman, vatandaşlar kendi isteğiyle heyeti uğurlamak için toplandı. Çocuklar bu şarkıyı seslendirmeye başladı ve güzel hayata dair temiz duygularını aktardılar.

Ayrıca Yu Zhengsheng, Shache ilçesinde yerel yetkililerle vatandaşlardan temsilcilerin de katıldığı bir semineri yönetti. Yu Zhengsheng seminerde yaptığı konuşmada, Shache'nin büyük stratejik konuma sahip olduğuna işaret ederek, Shache'de istikrarın Kaşgar'da istikrar, Xinjiang'ın güney kesiminde istikrar ve hatta tüm Xinjiang'da istikrar için büyük önem taşıdığını vurguladı. Xinjiang'da istikrarın olmaması durumunda, yerel halkın huzurlu ve mutlu bir yaşama sahip olmasının söz konusu olmayacağına dikkati çeken Yu Zhengsheng, yerel yetkililerle vatandaşların kalıcı bir toplumsal istikrarı korumak için kapsamlı çalışmaları yürütmeleri çağrısında bulundu. Yu Zhengsheng bu konuda şunları kaydetti:

"İstikrarın korunması konusunda ilgili günlük çalışmalarla eğitimlerin yanı sıra, çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların istihdamı artırılmalı. Böylece etnik dayanışma güçlendirilerek, Çin Komünist Partisi ile hükümetinin ilgisini yakından hissedebilecekler. Bölgedeki vatandaşların gelirlerinin ve yaşam seviyesinin yükseltilmesi halinde, büyük sosyalist ailenin sevgisini gerçek anlamda kavrayabilecekler."

Yu Zhengsheng aynı gün Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Ordusu'na bağlı 3. Tümenin Shache çiftliğini ve çiftlikte Uygur emekçilerin ailelerini ziyaret etti. Yu daha sonra Yingjisha ilçesinde faaliyet gösteren Kaşgar Zhongxing Eldiven Anonim Şirketi'ni de ziyaret etti. Yu burada işçilerle görüştü ve şirketin mevcut durumuyla etnik gruplara mensup vatandaşların istihdamı hakkında detaylı bilgi edindi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER