Ankara
17:50

TR | CH | EN   
Pekin
22:50


Xi´den yeni tip uluslararası sistem için öneriler

Xi´den yeni tip uluslararası sistem için öneriler

29.09.2015 CRI Türkiye - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün New York'taki Birleşmiş Milletler Merkezi'nde 70. BM Genel Kurulu'nun oturumuna katıldı.

Cumhurbaşkanı Xi, oturumda "İşbirliği ve Çifte Kazanca Dayalı Yeni Tip Dostluk, Ortak Kader Topluluğu" başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi, yaptığı konuşmada, barış, kalkınma, eşitlik, adalet, demokrasi ve özgürlüğün insanlığın ortak değeri , aynı zamanda BM'nin yüce hedefi olduğunu vurguladı. Günümüz dünyasında, çeşitli ülkelerin birbiriyle dayanışma içinde olduğuna işaret eden Xi, BM Tüzüğü'ndeki ilkeleri sürdürerek, işbirliği ve ortak kazanç merkezli yeni tip uluslararası ilişkiler sistemi ve insanlar arasındaki kader ortaklığını inşa etmemiz gerektiğini ifade etti.

Bu sene, BM'nin kuruluşunun 70. yıldönümü. Xi, konuşmada BM'nin kurulduğu görkemli zamanları hatırlattı:

"70 yıl önce, atalarımız, kanlı savaşa girerek, dünyanın faşizmle mücadele savaşında zafer kazandı. 70 yıl önce, atalarımız, ileri görüşlü bir atılımla temsil niteliği yüksek ve otoriteye sahip bir uluslararası örgüt olan BM'yi kurdular. Bu, dünyada işbirliği için yeni bir çağ açtı. 70 yıl önce, atalarımız, geniş bir uzlaşma ile BM Tüzüğü'nü oluşturarak, çağdaş uluslararası düzenin temeli attı. Çağdaş uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini belirledi. Bu başarının, geleceğe derin etkileri oldu."

Eylül ayının başında, Çin'de Çin Halkı'nın Japon saldırganlara direnişi ve dünyanın faşizmle mücadele savaşı zaferlerinin 70. yıldönümü için çeşitli anma etkinlikleri düzenlenmişti. Doğudaki ana savaş alanı olan Çin'de, 35 milyonu aşkın kişi hayatını kaybetti. Onlar, Japon militarizmiyle savaşan esas güç olarak, yalnız devleti ve milleti kurtarmakla kalmayıp, Avrupa ve Pasifik savaş alanlarındaki direniş güçlerine destek sağladı. Dolayısıyla dünyanın faşizmle mücadele savaşının zaferine tarihi katkı yaptı. Xi, şunları söyledi:

"Tarih, bir aynaya benzer. Tarihten ders alınırsa, aynı hata defalarca tekrarlanmaz. Tarihe saygın bir şekilde bakılmalı. Ancak tarihi akılda tutmakla, nefreti devam ettirmeyi amaçlamıyoruz. Aksine tarihten ders alarak, barışı sürdürmeyi amaçlıyoruz."

Günümüzde dünya düzeni, büyük değişiklikler içinde bulunuyor. Ekonominin globalleşmesi ve bilişimleşmesi, üretim gücünü geliştirerek, eskiden olmayan gelişme fırsatlarını sunarken, yeni tehditler ve meydan okumaları da ortaya çıkarmaktadır. Buna değinen Xi, şunlara dikkati çekti:

" BM Tüzüğü'nde yer alan ilkeleri sürdürerek, işbirliği ve ortak kazanç merkezli yeni tip uluslararası ilişkiler inşa ederek, insanlığın kader ortaklığını oluşturmalıyız. Bu nedenle, şu çabaları göstermeliyiz: eşitliğe ve karşılıklı anlayışa dayalı ortaklık ilişkilerinin kurulması; eşitlik ve adalet içindeki güvenlik düzeninin ortaklaşa inşa edilmesi; dışa açılma ve yenilik yaratmayı amaçlayan hoşgörülü ve karşılıklı yarara dayalı gelişme perspektifi yaratılması; doğaya saygı gösteren ve çevreci gelişmeyi amaçlayan ekosistemin oluşturulması.

Xi Jinping, yaptığı açıklamada, Çin'in, BM'nin çalışmalarına destek sağlamak ve çok taraflı işbirliğini geliştirmek amacıyla, süresi 10 yıl olan ve 1 milyar ABD Doları tutarındaki Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu'nu oluşturmayı kararlaştırdığını belirtti. Çin, ayrıca yeni BM barış koruma mekanizmasına katılarak, öncül olarak daimi barış koruma ekibini kurarak, 8 bin kişiden oluşan yedek barış gücü inşa edecek. Çin, önümüzdeki 5 yılda, karşılıksız olarak Afrika Birliği'ne 100 milyon dolarlık askeri yardım sağlayacak. Cumhurbaşkanı Xi, şunlara yer verdi:

"Uluslararası durum nasıl değişirse değişsin, kendi ekonomisi nasıl gelişirse gelişsin, Çin, asla hegemonyacılık peşinde koşmayacak. Çin, her zaman dünya gelişmelerine katkı yapanlardan biri olarak, ortak gelişme yolunu sürdürerek, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı dışa açılan stratejiyi izleyerek, kendi gelişim deneyimlerini ve fırsatlarını dünya ülkeleriyle paylaşacak. Çin, gelişmekte olan ülkelerle birlikte bulunarak, özellikle Afrika ülkelerinin uluslararası ıslah sistemindeki temsil kabiliyetinin ve söz hakkının artırılmasına destek sağlamaya devam edecek. "
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER