Ankara
07:05

TR | CH | EN   
Pekin
12:05


Çin Milli Bayramı Türkiye´de kutlandı

Çin Milli Bayramı Türkiye´de kutlandı

05.10.2015 CRI Türkiye - Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu 30 Eylül'de düzenledikleri resepsiyonla Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 66. yıldönümünü kutladı.

Çin'in Türkiye Büyükelçisi Yu Hongyang, Türkiye Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yabancı elçiler, Türkiye'de yaşayan Çinli vatandaşlar, Çinli işletmelerden temsilciler ve Türkiye'de eğim gören Çinli öğrenciler dahil olmak üzere 800'e yakın konuk resepsiyona katıldı.

Büyükelçi Yu Hongyang resepsiyonda yaptığı konuşmada geçen Temmuz ayının sonunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin'e ziyaret yaptığını, önümüzdeki Kasım ayında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Antalya'da yapılacak G-20 Zirvesi'ne katılacağını ve ziyaret sırasında iki liderin tekrar bir görüşme yapacağını belirtti.

İki ülkenin ulaşım, enerji ve finans gibi alanlardaki işbirliğinde çok sayıda başarı elde ettiğine işaret eden Yu Çin'in Bir Kuşak-Bir Yol projesi ve Türkiye'nin Kervan Yolu projesini birbiriyle kenetleyerek Çin-Türkiye somut işbirliğine yeni fırsat getirdiğini ileri sürdü.

Türkiye Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptığı konuşmada Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 66. yıldönümünü kutladı. İki tarafın siyaset, ekonomi ve kültür gibi alanlarda yoğun iletişimde bulunduğuna işaret ederek uzun tarihe dayalı Çin-Türkiye ilişkilerinin gelecekte yeni düzeye gelişeceğine inandığını ifade etti.

Öte yandan Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu Milli Bayramı kutlamak için bir resepsiyon düzenledi.

Çin'in İstanbul Başkonsolosu Gu Jingqi'nin ev sahipliğinde yapılan resepsiyona , aralarında İstanbul Valisi Vasip Şahin'in yer aldığı yaklaşık 300 konuk katıldı.

Çin'in diğer ülkelerdeki temsilcilikleri de resepsiyon düzenleyerek Milli Bayram'ı kutladılar.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER