Ankara
07:01

TR | CH | EN   
Pekin
12:01


”G20, dünya ekonomisine daha büyük katkı sağlamalı”

07.10.2015 CRI Türkiye - G20 Ticaret Bakanları Toplantısı dün İstanbul'da düzenlendi.

Toplantıda ticari ve sanayi çevreden ticaret politikası önerileri, küresel ticaretteki durgunlukla başa çıkılması ve çok taraflı ticari sistemin daha sağlıklı hale getirilmesi gibi konular ele alınarak fikir birliği sağlandı.

Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng toplantıda yaptığı konuşmada, G20'nin güçlü önlemler alarak uluslararası ticareti ve yatırımı ilerletmesi ve küresel ekonomiye katkıda bulunması gerektiğini belirtti.

Gao, ticari motivasyonunun artırılması, ticaret masraflarının azaltılması, ticaret sisteminin iyileştirilmesi önerilerinde bulundu.

Bakan Gao Hucheng, Çin'in ilgili ülkelerle Bir Kuşak-Bir Yol projesinin inşasını hızlandırmaya, gelişmekte olan ülkelerdeki sanayileşme sürecine destek sağlamaya, altyapı tesisleri inşası alanında dünya ülkeleriyle işbirliğini geliştirmeye, ticari korumacılıkla mücadele etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Çok taraflı ticaret sistemine değinen Gao Hucheng, G20'de Dünya Ticaret Örgütü'nün belli başlı üyelerinin yer aldığını hatırlatarak, çok taraflı ticaret sistemini korumanın G20 üyelerinin temel çıkarlarına uygun olduğunu dile getirdi. Gao, G20'nin daha adil, daha açık ve daha hoşgörülü, çok katılımlı bir ticaret sistemi oluşturulmasının sağlaması gerektiğini kaydetti.

Ticaret Bakanları Toplantısı'nda B20'nin (Ticaret-20) ticaret politikası önerisi dinlendi. Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng, B20 tarafından ileri sürülen, Dünya Ticaret Örgütü'nün Ticareti Kolaylaştırma Sözleşmesi'nin bir an önce onaylanmasına destek vereceklerini ve her zaman ticari korumacılığa karşı çıktıklarına dikkat çekti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER