Ankara
19:21

TR | CH | EN   
Pekin
00:21


Xiangshan Forumu´nda “güvenlik için işbirliği” vurgusu

19.10.2015 CRI Türkiye - Çin'in başkenti Beijing'in evsahipliği yaptığı 6. Xiangshan Forumu dün sona erdi.

Asya-Pasifik'te güvenlik işbirliğini ele almak için bir araya gelen 49 ülke ve 5 uluslararası örgütten yetkili ve akademisyenler, işbirliği ve kazan-kazan ilkelerinin bölgede güvenliği sağlayacak somut bir seçenek olduğunda mutabık kaldı.

Çinli diplomat Wu Jianming, verdiği demeçte, forumda anlaşmazlıkların diyalog yoluyla uygun şekilde çözülmesi ve güvenliğin taraflarca müzakere edilerek birlikte inşa edilmesi gerektiği gibi noktalarda fikir birliğine varıldığını dile getirdi.

Malezya Savunma Bakanı Hişamüddin Hüseyin, yaptığı açıklamada, bölge ülkelerinin birlik oluşturarak zorlukların üstesinden gelmesi gerektiğini söyledi.

Moğolistan Savunma Bakanı Tserendash Tsolmon ise, bölgesel siyasi ve askerî işbirliğinin güçlendirmesi ve karşılıklı güvenin pekiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoli Antonov da yaptığı açıklamada, terör tehdidinin yayıldığı günümüzde, tarafların terörle mücadelede işbirliğini pekiştirmenin yanı sıra, ortak askerî tatbikatlar düzenlemesi gerektiğini dile getirdi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER