Ankara
22:26

TR | CH | EN   
Pekin
03:26


Xi Jinping, İngiltere ziyaretine başladı

Xi Jinping, İngiltere ziyaretine başladı

20.10.2015 CRI English - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, İngiltere'ye bir resmî ziyaret gerçekleştirmek üzere dün akşam Londra'ya ulaştı.

Xi Jinping'i taşıyan uçak, yerel saatle 20.00 sularında Heathrow Havalimanı'na indi. Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan'ı Kraliçe'yi temsilen Viskont Hood ile İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond karşıladı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yazılı bir açıklama yaparak, Çin'in Birleşik Krallık ile gelişen ilişkilerine büyük önem atfettiğini dile getirdi.

Xi Jinping, Çin-İngiltere ilişkilerinin derinleştirilmesinin her iki ülkenin ve halkın temel çıkarlarına uymanın yanında, çağın eğilimine de uygun olduğunu belirtti.

Uzun bir geçmişe ve zengin kültürlere sahip olan Çin ve İngiltere'nin uygarlığın gelişimine özel katkılar sağladığını ifade eden Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iki ülkenin küresel barışı koruma ve ortak kalkınma gibi alanlarda önemli sorumluluklara sahip olduğunu kaydetti.

Xi Jinping, İngiliz liderlerle birlikte hem ikili ilişkiler hem de önemli uluslararası ve bölgesel meseleler üzerinde fikir alışverişinde bulunmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Xi Jinping, 4 gün sürecek ziyareti esnasında, ilk durağı Londra'nın ardından Manchester'e geçecek.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER