Ankara
13:58

TR | CH | EN   
Pekin
18:58


Çin ve İngiltere, ilişkileri “küresel” seviyeye yükseltti

Çin ve İngiltere, ilişkileri “küresel” seviyeye yükseltti

22.10.2015 CRI Türkiye - Çin ve İngiltere, ilişkilerini "21. yüzyılda küresel kapsamlı stratejik ortaklık" seviyesine yükseltmeye karar verdi.

İngiltere ziyaretini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Londra'daki Downing Sokağı'nda bulunan başbakanlık binasında İngiltere Başbakanı David Cameron'la görüştü.

İki lider, "21. yüzyılda küresel kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini" oluşturma, ikili ilişkilerde kalıcı, açık ve ortak kazanca dayalı altın dönemi başlatma kararı aldı.

Xi Jinping, görüşmede, İngiltere ile birlikte, ikili ilişkilerin seviyesini yükselterek içeriğini zenginleştirmeye, ikili işbirliğinin geleceğini planlamaya ve ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşımaya hazır olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ikili ilişkilerin yüksek düzeyde sağlamlığını ve istikrarını korumak için İngiltere ile ortak çaba harcayacaklarını söyledi.

Çinli şirketleri İngiltere'nin kuzeyine yatırım yapmaya teşvik edeceklerini belirten Xi, İngiltere'nin Asya Altyapı Yatırım Bankası'na kurucu üyelik için başvuran ilk büyük Batılı ülke olmasını memnuniyetle karşıladıklarını ve Çin'in Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'na katılması hususunda İngiltere'nin desteğini beklediklerini söyledi.

David Cameron, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ziyareti sırasında, iki taraf arasında birçok büyük çaplı proje ile ekonomik ve ticari anlaşmaya varılacağını, bu anlaşmaların ikili ilişkilerin gelişmesine güç katacağına inandığını ifade etti.

Çin'in Batı'daki en iyi işbirliği ortağı olmaya hazır olduklarını kaydeden Cameron, Çin'le finans, enerji, yaratıcı sektörler ve vize politikaları alanlarında işbirliğini genişleteceklerini dile getirdi.

İngiltere Başbakanı Cameron, Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın inşasına katılarak, Çin'le "Bir Kuşak-Bir Yol" çerçevesindeki işbirliğini güçlendireceklerini de vurguladı.

Görüşmeden sonra iki lider, çok sayıda ikili işbirliği belgesinin imzasına tanıklık etti. İki lider, ayrıca ortak bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER