Ankara
13:54

TR | CH | EN   
Pekin
18:54


CEFC China Xinjiang´daki doğalgaz ihalesine katıldı

CEFC China Xinjiang´daki doğalgaz ihalesine katıldı

23.201.2015 CRI Türkiye - Çin Toprak ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, internet sitesinde 7 Temmuz 2015'te Xinjiang petrol ve doğalgaz ihalesini yayınlanmasıyla, pilot bölge olarak seçilen Xinjiang'da ham petrol ve doğalgaz alanındaki reformu resmen başlatmış oldu.

Alınan bilgiye göre, Xinjiang'da ilk defa ihalesi açılan 6 petrol ve doğalgaz keşif bölgesi arasında Burqin Vadisi'ndeki Burqin bölgesi, Tacheng (Tarbagatay) Vadisi'ndeki Yumin, İli vadisindeki Gongliu (Tokkuzkara), Tarım Vadisi'ndeki Kuzey Keping ile Kaşgar-Yenişehir bölgeleri ve Dunhuang Vadisi'nde Lopnor Gölü'nün güneydoğusundaki bölge bulunuyor. Bu girişim, Xinjiang'da ham petrol ve doğalgaz alanındaki reformun resmen başlatıldığını, ayrıca petrol ve doğalgaz faaliyetlerinin uzun vadeden beri bulunduğu devlet tekelinden ayrılabileceğini gösteriyor.

İhaleye CEFC China, Meidu Enerji Limited Şirketi, Xinjiang Uluslararası Limited Şirketi, Huaying Petro-kimya Limited Şirketi de dâhil olmak üzere güçlü özel işletmeler katıldı.

Hâlihazırda, küresel petrol fiyatlarında düşüş yaşanırken, aynı zamanda petrol keşif piyasası da küçülüyor. Devlet, özel işletmelere ham petrol ve doğalgaz kaynaklarını açmanın yanı sıra, petrol projelerinde teknolojik hizmet alanına dinamizm sağladı.

CEFC China'nın sağladığı bilgilere göre şirket, özel işletme olarak söz konusu ihaleye katıldı. Bundan önce Çin Ulusal Petrol Kurumu'na (CNPC) bağlı BGP ile CEFC China arasında stratejik işbirliği anlaşması imzalandı.

Dünyanın ilk 500 şirketi arasına giren CEFC China, esas olarak petrol, doğalgaz ve kimya sanayi ile uğraşarak, küresel enerji sektörüne yatırım hizmeti sunan kolektif sistemli özel bir işletme. CEFC China, Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika gibi birçok bölge ve ülkedeki petrol şirketleriyle stratejik işbirliği ilişkisi kurdu.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER