Ankara
01:03

TR | CH | EN   
Pekin
06:03


Çin: 13. Beş Yıllık Ulusal Planı´nı etkin şekilde uygulayacağız

Çin: 13. Beş Yıllık Ulusal Planı´nı etkin şekilde uygulayacağız

04.11.2015 CRI Türkiye - Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Milli Ekonomi ve Toplumsal Gelişmeyle İlgili 13. Beş Yıllık Ulusal Plan Önerisi, 3 Kasım'da resmen yayımlandı.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı Xu Shaoshi Beijing'de düzenlenen basın toplantısında 13. Beş Yıllık Ulusal Plan'ın hazırlanması hakkında kapsamlı bilgi verdi. Xu Shaoshi, Çin'in orta ve yüksek hızlı ekonomik gelişimini sürdürmeye kararlı olduğuna işaret ederek, bu konuda yeterli kapasiteye sahip olduğunu vurguladı.

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı Xu Shaoshi, bahsi geçen öneride ağırlıklı olarak gelişmenin yenilik, koordinasyon, yeşil, dışa açılma ve kamuoyu yararı gibi 5 ilkeye yer verildiğini söyledi. Xu'nun sözlerine göre, Çin Komünist Partisi'nin liderliğinde 13. Beş Yıllık Ulusal Planı uygulanırken, halk merkezli bilimsel gelişme, reformu derinleştirme, hukuk temelinde devleti yönetme prensiplerine göre hareket edilecek, böylece görece refah toplumu kapsamlı şekilde oluşturacak. Xu bu konuda şunları kaydetti:

"Öneride 13. Beş Yıllık Ulusal Planı'nın başlıca hedefleri ortaya koyuldu. Ekonomi orta ve yüksek hızla gelişmeli. Halkın yaşam seviyesi ve kalitesi etkin şekilde yükseltilmeli. Vatandaşların nitelikli ve toplumsal medeniyet seviyesinde görece ilerleme kaydedilmeli. Ekolojik çevre genel olarak iyileştirilmeli. Toplumun çeşitli sistemleri daha da olgunlaştırılmalı."

Nitekim, 13. Beş Yıllık Ulusal Planı'nın ekonomik büyümeyi ilgilendiren bölümleri, uluslararası toplumda yakından takip ediliyor. Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı Xu Shaoshi, gayri safi yurtiçi hasılayla kişi başına düşen gelirin 2010 yılına göre iki kat olacağını vurguladı. Xu, bu hedeflere ulaşmak için ekonominin istikrarlı gelişmesinin etkili bir şart olduğunu savundu. Xu, mevcut dış ve iç şartlar altında ekonominin orta ve yüksek hızlı gelişme hedefine ulaşılabileceğini söyledi. Xu bu şunları kaydetti:

"Dünya genelinde barışçıl gelişme çağın ana konusu. Bunda değişiklik yok. Bu, Çin'in kalkınması için yine de elverişli bir fırsat niteliğinde. Önümüzdeki günlerde ekonomik canlanmanın ana temposu, teknik yenilik ve sanayi devrimi olacak. Bu gelişme, Çin'deki yenilik çağrısıyla iç içe geçiyor. Bu nedenle küresel eğilim de Çin ekonomisi için olumlu. Üstelik Çin'deki bölgesel gelişmenin potansiyeli büyük. Yeni tip kentleşme sürecinde büyük fırsatlar doğuyor. Bunun arkasında bir başka önemli unsur ise Çin'in dev bir piyasaya sahip olması. Ayrıca ekonomiyi istikrarlı şekilde sürdürme kararlılığımız da asla unutulmamalı."

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı Xu Shaoshi, önümüzdeki günlerde kentleşme sürecini hızlandıracaklarını da belirtti. Xu şöyle konuştu:

"Önümüzdeki günlerde nüfus kayıt sistemini etkin şekilde uygulayacağız. Şartları karşılayan ve kente göç etmek isteyenlerin rüyalarını gerçeğe dönüştüreceğiz. Öte yandan, yerel yönetimlerin, bu konudaki aktifliğini artırmak için kapsamlı çalışmalar yürüteceğiz. Altyapı inşasını hızlandıracağız, böylece vatandaşlara yüksek kaliteli hizmet sağlayacağız. Güzel deneyimler elde edeceğiz. "

Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı Xu Shaoshi ayrıca önümüzdeki günlerde köy çalışmalarını yürüteceklerini, böylece köylülerin üretim ve yaşam seviyesini yükselteceklerini sözlerine ekledi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER