Ankara
22:31

TR | CH | EN   
Pekin
03:31


”Çin, G20 ortaklığına büyük önem veriyor”

11.11.2015 CRI Türkiye - Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong, "Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in G20 Zirvesi'ne katılacak olması, Çin'in G20 ortaklığına verdiği büyük önemi gösteriyor" dedi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong, dün düzenlenen basın toplantısında, "Xi Jinping'in Antalya'da düzenlenecek zirveye göstereceği katılım, Çin'in dünya ekonomisinin büyümesi ve küresel ekonominin idaresinin geliştirilmesi ile ekonomik reform ve geçişin ilerletilmesi için tüm ülkelerle ortaklaşa çalışmaya hazır olduğunu da ortaya koyuyor" diye konuştu.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li, Çin'in Türkiye'nin G20 Zirvesi'ni başarıyla düzenlemesini dilediğini vurguladı.

Li, Çin'in diğer üye ülkelerle birlikte küresel ekonomik büyümeye öncülük etme ve G20'nin riskleri ele alan bir mekanizmadan uzun vadeli bir idari mekanizmaya dönüşümünü ilerletmenin yanı sıra, açık bir ekonominin inşası ve sürdürülmesi ile sorumlu bir makroekonomi politikasının uygulanması hedeflerini gerçekleştirmek için çalışacağını söyledi.

Diğer yandan, Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zhu Guangyao, yaptığı açıklamada, Çin'in kalkınma ve istihdam eylem planlarının hazırlanmasının yanında, finansal denetim reformları ve uluslararası vergi işbirliği gibi alanlarda somut sonuçlar alınmasında G20'ye olumlu katkılar sağladığını söyledi.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen de yaptığı konuşmada, adalet, şeffaflık ve eşitliğe dayalı çok taraflı bir ticari mekanizmanın küresel ekonomik canlanma ve kalkınma için istikrarlı bir ortam sağladığını ifade etti.

Wang, G20 ülkeleri arasındaki ticari yatırım işbirliği mekanizmasının pekiştirilmesi ve ticaret bakanları arasında bir toplantı mekanizması kurulmasının yanı sıra, G20'nin ticaret politikalarına dair iletişim ve küresel işbirliği için etkili bir platform hâline getirilmesi gerektiğini belirtti.

Li Baodong, ayrıca Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in G20 Zirvesi öncesinde BRICS ülkeleri liderlerinin bir araya geleceği bir toplantıya katılacağını belirtti. Li, Xi Jinping'in yapacağı konuşmada, BRICS içinde daha fazla işbirliği ve iletişim çağrısında bulunacağını dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Antalya'da düzenlenecek G20 Zirvesi'nin ardından 18-19 Kasım günlerinde Filipinler'in başkenti Manila'da yapılacak APEC toplantısına katılacağını belirtti. Li, Cumhurbaşkanı Xi'nin Çin'in Asya Pasifik bölgeleri arasındaki işbirliğine dair politikalarını açıklayacağını sözlerine ekledi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER