Ankara
07:52

TR | CH | EN   
Pekin
12:52


Türk gazeteciler, Xinjiang´ın başarıları sergisini gezdi

13.11.2015 CRI Türkiye - Xinjiang'ı ziyaret eden Türk gazeteciler, Urumçi'de düzenlenen ve bölgenin 60 yılda kaydettiği ilerlemelerin anlatıldığı sergiyi gezdi.

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) tarafından organize edilen "İpek Yolu'nda Xinjiang" adlı etkinlik kapsamında bölgeye gelen Türk gazeteciler bölgenin 60 yılda sağladığı başarıların tanıtıldığı sergiyi ziyaret etti. Sergide bulunan 2 bin 33 adet fotoğraf ve 300 parçadan fazla eşya, Xinjiang'da özerk bölgenin kuruluşundan sonra yaşanan değişimi yansıtıyor.

Bağımsız program yapımcısı Atilla Güner, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin 60 yıllık geçmişi hakkında ayrıntılı bilgiler edindiğini, bölgede yaşayan etnik grupların ortak kalkınma hedefini gerçekleştirmek için harcadığı büyük çabaları hissettiğini belirtti. Güner, bu hedefin gerçekleşmesini umduğunu dile getirdi.

Doğan Haber Ajansı'ndan Erhan Tektan, sergide daha önce hiç görmediği değerli fotoğraflar ve bilgiler gördüğünü söyledi. Daha önce Xinjiang'la ilgili çok az bilgisi olduğunu, hatta yanlış bir algıya sahip olduğunu belirten Tektan, "İpek Yolu'nda Xinjiang" etkinliğine katıldıktan sonra huzur ve karşılıklı saygı temelinde kurulu gerçek Xinjiang'ı gördüğünü ifade etti.

Söz konusu sergiyi bugüne kadar 600 bin kişi ziyaret etti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER