Ankara
19:06

TR | CH | EN   
Pekin
00:06


Xi: G-20, dünya ekonomisini geliştirmeli

Xi: G-20, dünya ekonomisini geliştirmeli

16.11.2015 CRI Türkiye - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Antalya'da düzenlenen G-20 Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, G-20'nin görevinin dünyada ekonomik büyümeyi geliştirmek olduğunu vurguladı.

Xi, G-20 ülkelerinin, ekonomi büyümesini istikrarlı hale getirirken, uzun vadeli dinamik yaratması; daha önceki zirvelerdeki sonuçların yerine getirirken, yeni fikir birliklerini sağlaması; kendi işlerini yerine getirirken, işbirliği içinde meydan okumaları ortaklaşa ele almaları gerektiğini kaydetti.

Xi, bu çerçevede ilk olarak makro ekonomik politika koordinasyonunun pekiştirilmesi, politika ve hareket gücünün oluşturulmasını önerdi.

İkincisi olarak, reform ve inovasyonun hızlandırılması, dünya ekonomisinin orta ve uzun vadeli büyüme potansiyelinin artırılmasını öneren Xi, üçüncü olarak dışa açılan bir dünya ekonomisinin oluşturulması, uluslararası ticaret ve yatırımın dinamiğinin geliştirilmesi, dördüncü olarak ise 2030 yılı sürdürülebilir kalkınma gündeminin yerine getirilmesi, adil ve hoşgörülü gelişmeye dinamik katılması gerektiğini söyledi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER