Ankara
08:56

TR | CH | EN   
Pekin
13:56


Çin, 2016 G20 Zirvesi´ne ev sahipliği yapacak

Çin, 2016 G20 Zirvesi´ne ev sahipliği yapacak

17.11.2015 CRI Türkiye - 10. G20 Zirvesi dün Antalya'da tamamlandı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping zirvenin dünkü oturumunda yaptığı konuşmada, 11. G20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapacaklarına işaret ederek, Çin'in ev sahipliğine ilişkin genel düşünceleri hakkında bilgi verdi.

11. G20 Zirvesi'ne Çin'in ünlü turistik kenti Hangzhou kentinde 4-5 Eylül'de ev sahipliği yapacaklarına işaret eden Xi Jinping, 11. G20 Zirvesi'nin ana konusunun yeniliğe, dinamiğe, koordinasyona ve kapsayıcılığına dayalı küresel ekonomi oluşturulması olduğunu bildirdi. Xi, büyüme tarzlarında yeniliğin pekiştirilmesi, küresel ekonomi ve finansal yönetiminin daha standart bir hale getirilmesi, ticaret ve yatırımın yoğunlaştırılarak, daha kapsayıcı ve koordinasyonlu büyümesinin hızlandırılması için zirve hazırlıkları yapacaklarını söyledi.

Xi Jinping, Çin'in dışa açık, şeffaf ve kapsayıcı bir tavır izleyerek örgütün tüm üyeleriyle koordinasyonu güçlendireceklerini, böylece G20'nin yapılanmasını daha sağlıklı hale getireceklerini belirtti.

Antalya'daki 10. G20 Zirvesi'ne katılan ülkelerin liderleri, Çin'in 11. G20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmasına destek vereceklerini ve Çin'in ortaya koyduğu zirvenin ana konusu ve hazırlık önceliğini onayladıklarını açıkladılar.

10. G20 Zirvesi'nin dünkü oturumunda Uluslararası Para Fonu'nda(IMF) reform, vergi, rüşvetle mücadele, uluslararası ticaret ve enerji gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Liderler, IMF'deki reformun hızlandırılması çağrısında bulundu.

Xi Jinping yaptığı konuşmada, IMF'nin Çin para birimi RMB'yi Özel Çekim Hakları'na (SDR) dahil edilmesi önerisini olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Xi Jinping ayrıca, rüşvetle mücadelede küresel işbirliğinin önemine değindi.

G20 Zirvesi'nin bitiminde Sonuç Bildirgesi ve Terörle Mücadele'ye İlişkin Ortak Bildiri yayımlandı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER