Ankara
18:42

TR | CH | EN   
Pekin
23:42


Xi´nin konuşmasına büyük övgü

Xi´nin konuşmasına büyük övgü

19.11.2015 CRI Türkiye - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Filipinler'in başkenti Manila'da düzenlenen APEC Sanayi ve Ticaret Yöneticileri Zirvesi'ne katılarak bir demeç verdi. Xi bu konuşmayla küresel ekonomik durgunluğun yaşandığı bir dönemde, büyümenin hızlandırılması ve bölgesel ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi için olumlu bir sinyal verdi. Toplantıya katılan sanayi ve ticaret yöneticileri, Çin'in dünya ekonomisinin durgunluktan kurtarılmasında öncülük ettiği görüşündeler.

Xi Jinping, zirvede verdiği demeçte, küresel ekonomik büyümenin hızlandırılması ve bölgesel ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi için Çin modelini ortaya koydu. Asya-Pasifik bölgesindeki ülkelerin sorumluluklarını üstlenerek birlikte çaba göstermeleri gerektiğini vurgulayan Xi, reform ve inovasyonla gelişme, dışa açılan ekonominin oluşturulması, kalkınma planlarının yerine getirilmesi ve ülkelerarası kapsamlı bağlantıların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Avustralya Oceanagold Şirketi'nin CEO'su Mick Wilkes, şunları kaydetti: 

"Xi'nin demecinde küresel çevre yönetiminin geliştirilmesine ve sürdürülebilir kalkınmaya ağırlık vermesi, bende derin izlenim bıraktı. Tüm bunlar, dünyanın geleceği için son derece önemli."

Çin ekonomisindeki gerileme baskılarına değinen Cumhurbaşkanı Xi, "dört değişmezi" dile getirerek, 13. beş yıllık ulusal kalkınma planı döneminde Çin'in tutumu hakkında bilgi verdi. Xi, küresel ekonominin yavaşladığı ve Çin büyüme tarzının dönüştüğü dönemde, yılın ilk üç çeyreğinde, Çin ekonomisinin buna rağmen yüzde 6,9 büyüyerek, dünya ekonomisine katkı oranının yüzde 30'u bulduğunu ifade etti. Xi Jinping, tüm bu başarıların, 10 trilyon ABD Doları büyüklüğündeki Çin ekonomisi için kolay elde edilebilen sonuçlar olmadığını vurguladı. Mick Wilkes, sözlerini şöyle sürdürdü: (ses fonu2)

"Sürdürülebilir büyümenin kararlılıkla izlenmesi çok önemli. Ekonomide hızlı büyüme değil, istikrarlı büyüme önemli. Çünkü, istikrarlı büyüme, hem Çin'e hem de dünyaya fayda sağlayacak."

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında İpek Yolu Fonu ve Asya Altyapı Yatırım Bankası gibi çok taraflı işbirliği projelerini tanıttı. Filipinler Finansal Danışman Şirketi'nin Yöneticisi Stephan Sieh, şu değerlendirmeleri yaptı: (ses fonu3)

"Xi, demecinde AAYB'ya değindi, bu son derece teşvik edici. Çünkü Filipinler dahil bölgedeki ülkelerde altyapı tesislerine yatırıma büyük talep var. Ancak finansman sıkıntımız büyük. Bu bağlamda AAYB bizim için çok kritik bir konu."

Xi Jinping, dün verdiği demeçte, "Bir Kuşak Bir Yol" inisiyatifi aracılığıyla büyük boyutlu, yüksek seviyeli ve kapsamlı bölgesel işbirliği gerçekleştireceklerini açıkladı. Xi, böylece dışa açık, kapsayıcı, dengeli ve geniş işbirliği çerçevesini oluşturacaklarını vurguladı. Singapur Sanayi ve Ticaret Federasyonu Başkanı Teo Siong Seng, bu konu hakkında yaptığı konuşmada, eşit ve kapsayıcı ilkelere dayanılarak ortaya koyulan "Bir Kuşak Bir Yol" inisiyatifinin bölgedeki ülkelere yarar sağlayacağını belirtti: (ses fonu4)

"Çin, İpek Yolu Fonu ve AAYB gibi projeleri tam zamanında ortaya koydu. Diğer ülkeler, küresel ekonomik durgunluktan kurtulmak için Çin'in öncülük edip edemeyeceğini takip ediyor, ancak, ben Çin'in kabiliyetine ve kararlılığına inanıyorum."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER