Ankara
07:19

TR | CH | EN   
Pekin
12:19


Li Keqiang´dan Doğu Asya işbirliği vurgusu

Li Keqiang´dan Doğu Asya işbirliği vurgusu

23.11.2015 CRI Türkiye - Çin Başbakanı Li Keqiang, Malezya'da yapılan 10'uncu Doğu Asya Zirvesi'nde, bölgede işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Li Keqiang, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki Zirve'de dün yaptığı konuşmada, Doğu Asya Zirvesi'nin kuruluşundan bu yana geçen 10 yıl içinde bölge işbirliğinin canlı biçimde yürütüldüğünü, bu işbirliği sonucunda müşterek kazançlar elde edildiğini söyledi.

Li Keqiang, Doğu Asya'nın dünya barışı ve istikrarının çıpası ve kalkınma dinamizminin kaynağı olmayı sürdürmesi için ekonomi, güvenlik ve kültür olmak üzere üç ana dayanağın sağlamlaştırılması gerektiğini söyledi.

Li Keqiang, bundan sonraki işbirliği için üç maddelik öneride bulundu.

Öncelikle bölgesel ekonomik entegrasyonun hızlandırılması suretiyle Doğu Asya'nın küresel ekonominin istikrarlı büyüme kutbu haline getirilmesi gerektiğini ileri süren Li Keqiang, ikinci olarak siyasi güvenlik diyaloğu yoluyla bölgeye uygun güvenlik çerçevesinin araştırılmasını öne sürdü.

Li Keqiang, üçüncü olarak ise Asya uygarlık diyaloğunun güçlendirilmesi, farklı uygarlıkların barış içinde bir arada yaşamasının hızlandırılması önerisini ortaya koydu.

Li Keqiang, Güney Çin Denizi konusunda Çin'in tutumunu da aktardı ve bu konuda beş maddelik çağrı ileri sürdü.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER