Ankara
01:40

TR | CH | EN   
Pekin
06:40


BM´den Çin´e övgü

08.12.2016 CRI Türkiye - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Paris'te süren iklim görüşmelerine katılan Çin heyetinin diğer ülkelerle yoğun işbirliği yapıp, görüşme sürecinin ilerletilmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

İklim Değişikliği Konferansı için Paris'te bulunan Ban, dün gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Çin liderleri ve iklim değişikliği görüşmelerine katılan Çinli bakan ve temsilcilerin ileri görüşlülüğünü ve verdikleri sözleri takdirle değerlendirdi.

Genel Sekreter Ban Ki-moon, Çin'in kendi ülkesinde üzerine düşen ıslah çalışmalarını yerine getirmesinin yanı sıra Paris'teki görüşmelere büyük katkı sağladığını belirtti. Ban, daha çok ülkenin Çin'i örnek alarak iklim değişikliğiyle mücadeleyi güçlendirmesini istedi.

Ban Ki-moon, Çin ve ABD devlet başkanları arasında geçen Eylül ayında imzalanan iklim değişikliğiyle ilgili ortak bildiriye de değindi.

Bu ortak bildirinin küresel işbirliğinde bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Ban, Çin ve Fransa devlet başkanları arasında imzalanan benzer iklim değişikliği ortak bildirisini de olumlu karşıladığını ifade etti.

Ban, iki ortak bildirinin iklim değişikliğiyle mücadele alanında Güney-Kuzey işbirliği için örnek oluşturduğunu sözlerine ekledi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER