Ankara
07:05

TR | CH | EN   
Pekin
12:05


Taraflar, iklim sözleşmesinde uzlaşmaya çalışıyor

Taraflar, iklim sözleşmesinde uzlaşmaya çalışıyor

10.12.2015 CRI Türkiye - BM Paris İklim Değişikliği Konferansı'nda 11 Aralık'a kadar nihai sözleşmeye varılması planlanıyor. Nihai sözleşmeyle 2020 sonrası küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin yol haritası belirlenecek. Taraflar 9 Aralık'ta nihai sözleşmenin ilk taslak metni konusunda görüş birliğine vardılar. Fransa Dışişleri Bakanı ve Paris İklim Değişikliği Konferansı'nın başkanı Laurent Fabius, nihai sözleşmeye varmak için olumlu ilerlemeler kaydettiklerine işaret ederek, nihai sözleşmenin ilk taslak metninin tüm tarafların kaygılarıyla beklentilerini yansıttığını söyledi. Fabius, nihai sözleşmeye varılması için daha çok yol kat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Laurent Fabius, 9 Aralık'ta konferansa katılan 195 ülkeye nihai sözleşmenin ilk taslak metnini açıkladı. Durban çalışma ekibinin sundukları taslak temelinde hazırlanan ilk taslak metninin daha sade olduğu ve ilgili tarafların kaygılarını yansıttığı belirtildi. Ancak Fabius, nihai sözleşmeye varılması için yine de birçok çalışma yürüteceklerine işaret etti. Fabius şunları kaydetti:

"İlk taslak metni, 29 Kasım'da hazırlanan bir önceki versiyona göre 40 sayfa az oldu. Anlaşmazlıkların dörtte üçü giderildi. Bu olumlu bir gelişme. Ancak daha çok yol kat etmemiz gerekiyor. İlgili taraflar birçok sorunda taviz verdiler. Farklı ancak ortak sorumluluk ilkesi ve sermaye gibi kritik konularda ilgili tarafların tartışması için daha iki gün süre tanındı. Hedefimiz değişmeyecek, yani kapsamlı, adil ve hukuk etkisine sahip nihai sözleşmeye varılacak. "

BM İklim Değişikliği Çerçeve Antlaşması İcra Sekreteri Christiana Figueres, tarafların nihai sözleşmeye varması için güçlü bir siyasi irade göstermeleri çağrısı yaptı. Figueres bu konuda şunları kaydetti:

"9 Aralık akşamı tarafların görüşlerini dinlemek için Paris iklim konferansı genel kurulu yapılacak. Taraflar, nihai sözleşmenin ayrıntılı noktalarını ele alacaklar. "

Çin İklim Değişikliği Müzakere Özel Elçisi ve Çin heyet başkanı Xie Zhenhua, Çin heyetinin bahsi geçen ilk taslak metnini analiz edeceklerine işaret ederek, BASIC ülkeleriyle genel değerlendirme yapacağını bildirdi. Bunun ardından 77 grup üyeleriyle görüşme yapacaklarına dikkat çeken Xie, bazı gelişmiş ülkelerle mevcut anlaşmazlıklarını ele alacaklarını vurguladı. Xie şunları kaydetti:

"Çin heyeti, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konferansın verimli geçmesini sağlanmak için vereceği talimata göre hareket edecek. Yani, kapsamlı, dengeli hukuk etkisine sahip bir sözleşmeye varmak için çaba harcayacak. Bunun için uykusuz bir gece geçireceğiz. İlk taslak metinin ardından, taslak metinin düzetilen yeni versiyonu da çıkarabilecek. Bundan sonra atabileceğimiz adımları ele alacağız. "
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER