Ankara
22:23

TR | CH | EN   
Pekin
03:23


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping´in yeni yıl mesajı

31.12.2015 CRI -  Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Uluslararası Radyosu (CRI), Çin Ulusal Radyosu (CNR) ve Çin Merkez Televizyonu (CCTV) üzerinden yaptığı konuşmayla Çin'deki farklı etnik gruplardan vatandaşlar, Hong Kong, Makao ve Taiwan'daki yurttaşlar, yabancı ülkelerde yaşayan Çinliler ve dünya üzerindeki tüm halklara yeni yıl dileklerini sundu. 

Yoldaşlar, dostlar, bayanlar ve baylar;

Yeni yıl, birkaç saat sonra çalınacak çanlarla birlikte başlayacak. 2015 yılıyla vedalaşacağız ve 2016 yılının ilk ışıkları bizi karşılayacak. Bu heyecan dolu ve mutlu anda, Çin'deki çeşitli etnik gruplara, Hong Kong, Makao ve Taiwan'da yaşayan yurttaşlarımıza, yabancı ülkelerde yaşayan Çinlilere ve tüm dünya halklarına yeni yıl dileklerimi iletmeyi arzuluyorum.

Geride bıraktığımız 2015 yılı, Çin halkı için zor bir süreç olmanın yanında, bereketli ve verimli bir dönemdi. Çin'in bu yılki büyüme hızı, dünyada ilk sıralarda yer aldı, reform çalışmaları tüm hızıyla yürütüldü ve adalet reformu kapsamlı şekilde ilerletildi. Buna paralel olarak, Çin Komünist Partisi'nde "Temiz Parti Yönetimi" başlığı altında yürütülen özel eğitim kampanyası da verimli sonuçlarını vermeye başladı. Bu sayede, ülke ve parti içindeki siyasi ortam iyileştirilirken, yolsuzlukla mücadele derinleştirildi. Çin'de yaşayan farklı etnik grupların ortak çabaları sayesinde, 12. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın uygulanması da başarıyla neticelendirildi ve böylece Çin halkına daha fazla yararlar getirildi.

Bu yıl, Çin'in Japon saldırganlığına karşı direniş savaşında ve dünyanın faşizme karşı verdiği savaşta kazanılan zaferlerin 70'inci yıldönümü görkemli bir askerî geçit töreniyle kutlandı. Bu kutlama, adalet ve barışın kati surette korunacağı, halkın her tür düşman karşısında muhakkak zafer sahibi olacağı gerçeğini bir kez daha kanıtladı. Çin, ayrıca bu yıl "güçlü ordu" reformunu kapsamlı şekilde başlattı ve asker sayısını 300 bin azaltacağını açıkladı. Bu yıl, şahsım ve Kuomintang Partisi (KMT) lideri Ma Yingju arasında Singapur'da tarihî bir buluşma yaşandı. Böylece, Çin Komünist Partisi ve KMT liderleri 66 yıl aradan sonra yeniden bir araya geldi. Bu buluşmayla, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkilerin barışçı gelişmesinin iki yakanın da ortak arzusu olduğu yeniden gösterilmiş oldu.

Geride bıraktığımız yılda, Çin'in başkenti Beijing, 24'üncü Kış Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkını kazandı; Çin'in resmî para birimi RMB, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Özel Çekme Hakları (SDR) sepetine dâhil edildi; Çin'in kendi gücüne dayanarak geliştirdiği C919 tipi büyük ölçekli yolcu uçağının montajı başarıyla tamamlandı ve Çin'in büyük ölçekli yolcu uçağı yapımı çalışmalarında yeni bir sayfa açılmış oldu. Çin'in ürettiği süper bilgisayar, hesaplama hızı açısından dünya rekorunu kırarak, art arda 6'ncı kez dünya birinciliğini kazandı. Çinli bilim adamlarının uzayda karanlık madde araştırmaları için geliştirdiği uydu başarıyla uzaya gönderildi; biyokimya alanında çalışan Çinli bilim kadını Tu Youyou Nobel Tıp Ödülü'nü kazandı ve bu alanda Nobel alan ilk Çin vatandaşı oldu... Tüm bunlar, aralıksızca gösterilen çabaların bir rüyayı er ya da geç gerçeğe dönüştürebileceğini bir kez daha ispat etti.

Tabii ki, bu yıl içinde bir yandan sevinçli anları paylaşırken, hep birlikte acılar da yaşadık. "Doğu'nun Yıldızı" adlı yolcu gemisinin Yangtze'de batması, Tianjin Limanı'nda meydana gelen büyük patlama ve kısa süre önce Shenzhen kentinde yaşanan toprak kayması gibi birçok acı olayla karşı karşıya kaldık. Yurttaşlarımızın teröristlerce acımasızca öldürüldüğü olaylar da yaşandı. Bu ölümler bizleri derinden üzdü. Ebediyete uğurladığımız canların hatırasını sonsuza dek kalplerimizde taşıyacağız. Bu vesileyle, yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarına yeniden baş sağlığı diliyor, esenlik ve sağlık dileklerimi sunmak istiyorum. Tabii ki, şu an vatandaşlarımızın günlük yaşamlarında bazı zorluklar ve dertler çektiklerinin farkındayım. Çin Komünist Partisi ve Çin merkezi hükümetinin önümüzdeki günlerde halkın sorunlarını çözmek için tüm olanaklarını kullanacağına vurgu yapmak istiyorum. Biz, halkımızın can ve mal güvenliğini etkin şekilde teminat altına almaya, onların yaşam seviyesini yükseltmeye ve sağlık koşullarını geliştirmeye devam edeceğiz.

Yoldaşlar, dostlar, bayanlar ve baylar;

2016 yılı, Çin'de görece refah toplumunun kapsamlı şekilde oluşturulması için kritik bir sürecin başlangıç yılı. Çin Komünist Partisi 18. Merkez Komitesi 5. Genel Kurulu'nda Çin'in gelecek 5 yıla dair kalkınma yönü şimdiden belirlendi. Kalkınma perspektifimiz teşvik edici ve umut verici; ancak, şu da bir gerçek ki, mutluluğa erişmek kolay değil. Biz, mevcut çalışmalarımızın mutlaka başarıyla sona ereceğine dair inancımızı pekiştirmeli, canla başla çalışmaya devam etmeliyiz; inovasyon, koordinasyon, yeşil, dışa açıklık ve paylaşım fikirlerinden hareket ederek yapısal reformu hızlandırmalıyız; reform ve dışa açılmayı daha ileriye götürmeliyiz, sosyal adaleti sağlamak için etkin çaba harcamalı, temiz yönetim oluşturmayı sürdürmeli, böylece görece refah toplumunun inşa edilmesi için sağlam adımlar atmalıyız.

Görece refah toplumunun inşası, 1,3 milyarlık nüfusun ortak çabalarından ayrı düşünülemez. Kırsal kesimlerde yaşayan yoksul vatandaşlarımızın güzel hayatlar sürmesini sağlamak, yüreğimde daima taşıdığım bir arzu. Bu nedenle, yoksulluğa karşı çetin bir savaş açmalıyız. Tüm parti ve devlet yetkilileri, el ele vererek, omuz omuza hareket ederek bu sorunun kökünü kazımak için etkin çaba harcayacak, köylerdeki yoksul vatandaşlarımızın öngörülen takvime göre yoksulluktan kurtulmasını sağlayacak. Ekonomik açıdan zorluk çeken tüm vatandaşlarımızın hislerine anlayış göstermeli ve onlara yardım sağlamalı, devletimizin ilgisini kendilerine hissettirmeliyiz.

Yoldaşlar, dostlar, bayanlar ve baylar;

Tek bir yerküreye sahibiz. Yerküre, tüm dünya halklarının ortak yuvası. Bu yıl, Çin liderleri çok sayıda uluslararası konferansa katılarak, Çin'in sesini uluslararası arenada da duydurdu. Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifinin inşasında gerçekçi ilerlemeler kaydedildi. Birleşmiş Milletler'in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve küresel iklim değişikliği gibi çok sayıda uluslararası konudaki çalışmalara iştirak ettik. Dünyamız geniş, sorunlar da çok; uluslararası toplum, Çin'in sesini duymayı, çözüm planlarını görmeyi istiyor. Çin'in uluslararası çalışmalara daha yoğun olarak katılması büyük önem taşıyor. Çin, zorluklar yaşayanların ve savaştan zarar görenlerin acılarını paylaşmakla yetinmeyecek, aynı zamanda sorumlu büyük bir ülke olarak onlara yardım için harekete geçecek. Çin'in kapısı tüm dünya halklarına daima açık. Çin, zorluk içinde bulunanlara yardım sağlamak için elinden geleni yapacak, onlara dost sıcaklığını hissettirecek.

Uluslararası toplumun, barış ve işbirliği amaçları doğrultusunda, çatışma ve anlaşmazlıklardan uzak durmasını, insanoğlunun ortak kader topluluğunu oluşturmak için müşterek çaba harcamasını temenni ediyorum.

Teşekkür ederim.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER