Ankara
22:16

TR | CH | EN   
Pekin
03:16


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping´in Ortadoğu gezisi bugün başlıyor

19.01.2016 CRI Türkiye - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Ortadoğu gezisi bugün başlıyor.

Xi 4 gün içinde Suudi Arabistan, Mısır ve İran'ı ziyaret edecek.

Çin Komünist Partisi'nin yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinde yer alan makalede, Xi'nin 2016 yılındaki bu ilk dış ziyaretinin, Ortadoğu'da barış ve gelişmeye güç katacağı belirtildi.

Makalede, Çin ve Ortadoğu ülkelerinin Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifinin hızlandırılması için ortak çaba harcamakta olduklarına işaret edilerek, ekonomi, siyaset ve kültür alanlarında işbirliğinin derinleştirildiği, Çin-Ortadoğu ülkeleri ilişkilerinin geliştirilmesi için tarihi fırsatlar bulunduğu bildirildi.

Son iki yıl içinde Xi Jinping'in Mısır, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ve Ürdün gibi Ortadoğu ülkelerinin liderleriyle ikili ilişkileri güçlendirdiğine ve Bir Kuşak- Bir Yol inisiyatifinin hızlandırılması gibi önemli konularda görüş alışverişinde bulunduğuna dikkat çekilen makalede, Ortadoğu'da bazı meyda kuruluşlarının ve uzmanların, Çin rüyasını küresel anlamda önem taşıyan bir kavram olarak gördükleri ifade edildi. Makalede, Çin-Ortadoğu işbirliğinin geniş potansiyele sahip olduğu savunuldu.

Makalede, küresel vizyona sahip olan Çin'in dış politikasında yeniliğe ağırlık verildiğine işaret edilerek, Çin'in işbirliği ve çifte kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkilerle insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturmak için çaba harcamakta olduğuna vurgu yapıldı

Küresel yönetim sisteminde reformdan yana olan Çin'in uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine güç kattığı kaydedildi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER