Ankara
06:52

TR | CH | EN   
Pekin
11:52


Li Keqiang: Yunanistan´la işbirliğini derinleştireceğiz

19.01.2016 CRI Türkiye -  Çin Başbakanı Li Keqiang ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras arasında yapılan telefon görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.

Görüşmede, ikili ilişkilerde olumlu gelişme eğilimi görüldüğünü, çeşitli alanları kapsayan somut işbirliğinde ilerlemeler kaydedildiğini belirten Li Keqiang, Yunan yönetiminin Çin-Avrupa ilişkilerinin gelişmesine verdiği destekten de övgüyle söz etti.

Başbakan Li Keqiang, iki ülkenin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kuruluşunun 10. yıldönümü dolayısıyla karşılıklı siyasi güveni artırarak, önemli alanlardaki ve büyük projelerdeki işbirliğinde yeni sonuçlar elde etmesini arzuladıklarını ifade etti.

Li Keqiang, Çin ve Yunanistan'ın Pire Limanı projesinde olduğu gibi farklı alanlardaki işbirliğinin derinleşmesinin, karşılıklı yarar ve ortak kazancın gerçekleşmesine yararlı olacağına dikkat çekti.

Başbakan Li, Atina'dan Çinli şirketlerin Yunanistan'a yatırım yapmasına da destek verilmesini istedi.

Yunanistan Başbakanı Çipras ise görüşmede Çin'le üst düzey temasları yoğunlaştırarak işbirliğini ilerletmeye, böylece iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirmeye hazır olduklarını vurguladı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER