Ankara
19:22

TR | CH | EN   
Pekin
00:22


Sisi´den Bir Kuşak-Bir Yol´a destek

22.01.2016 CRI Türkiye - Mısır'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'yle görüştü.

İki devlet başkanı, geleneksel dostluğu ve çeşitli alanlardaki işbirliğini takdirle değerlendirerek, ikili ilişkilerin gelişme yönünü belirledi. Ayrıca uluslararası ve bölgesel sorunlar da ele alındı.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 60 yıl içinde Çin-Mısır dostluğunun çeşitli sınamalardan geçtiğini hatırlattı.

İki ülkenin de milli kalkınma rüyasına sahip olduğunu ifade eden Xi, Çin'in Mısır'la birlikte çaba harcayarak, geleneksel dostluk ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinde yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Çin'in Süveyş Kanalı koridoru ve Mısır'ın yeni idari başkentinin inşasına katılmak istediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Xi, ticaret ve finans alanlarında işbirliğini genişletmek, Ortadoğu meseleleri ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi konularda eşgüdümü korumak arzusunda olduklarını söyledi.

Xi Jinping, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yi Eylül ayında Çin'in Hangzhou kentinde düzenlenecek G-20 Zirvesi'ne davet etti.

Sisi görüşmede yaptığı konuşmada Çin'le her alanda işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını ifade etti. Mısır'ın kendi kalkınma planını Çin'in Bir Kuşak-Bir Yol girişimine entegre etmek istediklerini belirten Sisi, Asya Altyapı Yatırım Bankası çerçevesinde de işbirliğini ilerleteceklerini dile getirdi.

Çin şirketlerininin yatırımlarını bekliyoruz diyen Sisi, Çin'in Ortadoğu meselelerinde takındığı adil tutumu takdirle karşıladıklarını belirtti.

Görüşmeden sonra iki Cumhurbaşkanı nezdinde birçok anlaşma imzalandı.

İki Cumhurbaşkanı Çin-Mısır Süveyş Ekonomik ve Ticari İşbirliği Bölgesi'nin ikinci aşamasının açılışını yaptı. Liderler ayrıca diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. yıldönümü ve 2016 Çin-Mısır Kültür Yılı dolayısıyla Laksor Tapınağı önündeki meydanda düzenlenen törene katıldı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER