Ankara
07:17

TR | CH | EN   
Pekin
12:17


Xi Jinping: Ortadoğu´da Barışın Mimarı Olmalıyız

22.01.2016 CRI Türkiye - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Kahire'de Arap Birliği'nin merkezini ziyaret etti.

"Çin ile Arap dünyası arasındaki ilişkilerinin güzel geleceğini ortaklaşa yaratmak" başlıklı bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Xi, Çin ile Arap halklarının birbirlerine içtenlikle yaklaştıklarını ifade ederek, karşılıklı güvenin çok sağlam temellere oturduğunu belirtti.

Xi, iki tarafın Bir Kuşak-Bir Yol girişimini ortaklaşa inşa ederek, Çin ve Arap halklarının yeniden canlanmasına hız vermeleri gerektiğini kaydetti.

Xi, bereketli topraklara sahip olan Ortadoğu'nun şu ana kadar savaş ve çatışmadan kurtulamadığına işaret etti. Xi, anlaşmazlıkların giderilmesi için diyalogun güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Xi ayrıca bir ülkenin gelişme yolunun, bu ülkenin halkı tarafından kendi tarihi mirası, geleneği, ekonomik ve toplumsal gelişmeleri doğrultusunda belirlenmesi gerektiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Xi'nin gündeminde Filistin de vardı.

"Filistin halkının meşru hak ve çıkarlarını korumak, uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur" diyen Xi, Filistin sorununun, Ortadoğu'da barışın temeli olduğunu sözlerine ekledi.

Önümüzdeki beş yılın kritik bir dönem olduğunu ve bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Xi Jinping, Bir Kuşak-Bir Yol girişimini ortaklaşa inşa edecek Çin ve Arap ülkelerinin, Ortadoğu'da barışın mimarı, gelişme ve sanayileşmenin itici gücü olmaları gerektiğine dikkati çekti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasını, çeşitli ülkelerin Arap Birliği nezdindeki diplomatik temsilcileri, Arap Birliği Genel Merkezi personeli ve Mısır hükümet yetkililerinden oluşan 200 kişi dinledi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER