Ankara
18:32

TR | CH | EN   
Pekin
23:32


Xi Jinping´den Çin-ABD Pasifik ötesi işbirliği vurgusu

Xi Jinping´den Çin-ABD Pasifik ötesi işbirliği vurgusu

08.06.2013 CRI - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Amerika'nın Kaliforniya eyaletindeki Annenberg çiftliğinde ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. Xi Jinping ve Obama arasında, böylece liderler düzeyinde ilk görüşme gerçekleşti.

Görüşmede Xi Jinping, "Güneş memleketi olan bu şehirde sizinle görüşmekten büyük mutluluk duyuyorum. Burası Pasifik Okyanusu'na çok yakın bir yerde bulunuyor. Pasifik'in öbür kıyısı ise Çin. Geçen sene ABD'ye yaptığım ziyarette engin Pasifik Okyanusu'nun, Çin ve ABD gibi iki büyük ülkeye yetecek kadar alanı olduğunu söylemiştim. Şimdi, yine böyle düşünüyorum. Bugün sizinle, burada görüşmenin başlıca amacı, Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesini planlayarak Pasifik ötesi işbirliğinin yürütülmesidir." dedi.

Xi Jinping, 40'tan fazla yıl önce Çin-ABD iki ülke liderlerinin stratejist cesaret ve zekasıyla, Pasifik ötesi el sıkışmayı gerçekleştirerek Çin-ABD temasının kapısını yeniden açtıklarını hatırlattı. Geçen 40 yıldan fazla süre boyunca ikili ilişkilerin çeşitli sınavlardan geçip tarihi ilerlemeler kaydederek, iki ülkenin yanı sıra, çeşitli ülkelerin halklarına büyük yararlar getirdiğini vurguladı. Şu anda Çin-ABD ilişkilerinin yeni bir tarihi başlangıç noktasında bulunduğuna işaret eden Xi Jinping, gerek ülkesel ekonomik gelişmeden küresel ekonomik istikrar ve toparlanmaya, gerek uluslararası ve bölgesel sıcak sorunların ele alınmasından çeşitli küresel sorunların göğüslenmesine kadar, iki ülkenin önemli çıkar kesişme noktalarına sahip olduğunu belirterek, bu nedenle aradaki temas ve işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping "Yeni durum karşısında, ikili ilişkileri derinliğine değerlendirmemiz gerekiyor. Nasıl bir Çin-ABD ilişkisi istiyoruz? Çin-ABD ortak kazancını gerçekleştirmek için nasıl işbirliği yapılmalı? Dünya barışı ve gelişmesini hızlandırmak için, Çin ve ABD nasıl el ele vererek işbirliği yapmalı? Bunlar yalnızca iki ülkenin halklarını ilgilendiren sorunlar değil, aynı zamanda uluslararası toplumu da ilgilendiriyor. İki ülke halklarının temel çıkarlarından hareket ederek, insanoğlunun gelişmesine göre düşünsel yenilik yaratıp aktif biçimde harekete geçerek yeni tip büyük ülkeler arası ilişkiyi ortaklaşa hızlandırmamız gerekiyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Başkan Obama'yla her iki tarafı ilgilendiren önemli stratejik sorunlar üzerinde derinliğine görüş alışverişinde bulunarak karşılıklı anlayışı güçlendirmeyi, her alanı kapsayan işbirliğini hızlandırmayı beklediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Xi, tarafların ortak çabalarıyla görüşmenin önemli sonuçlar kaydederek bundan sonraki ikili ilişkilere yeni canlılık katacağına inandığını ifade etti.

Obama, Xi Jinping'in ABD'yi ziyaret etmesini olumlu karşıladı. Obama, ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin hem iki ülke hem Asya-Pasifik bölgesi hem de dünya için önemli olduğuna işaret etti. Xi Jinping'le bu kadar kısa süre içinde buluşmanın, ABD'nin ikili ilişkilere verdiği büyük önemi gösterdiğini hatırlatan Obama, iki tarafın içtenlikle yapıcı temasta bulunmasının, ikili ilişkilerin gelişmesi için hayati önem taşıdığını kaydetti. Obama, sözlerine şöyle devam etti: "ABD, Çin'in büyük bir ülke olarak barışçıl biçimde gelişmesini olumlu değerlendiriyor. Barışçıl, istirarlı ve müreffeh bir Çin, ABD'ye ve dünyaya yararlıdır. Çin'le güçlü işbirliği ilişkileri sürdürmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le beraber küresel sorunlara karşı önlemler alarak ortak çaba göstermeye hazırım. Xi Jinping'in bu ziyaretiyle ABD ile Çin arasındaki yeni işbirliği modelinin oluşması için bir temel atılmasını diliyorum."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER