Ankara
08:33

TR | CH | EN   
Pekin
13:33


Shengzhou-10 ile uygulamalı uçuş çağı

Shengzhou-10 ile uygulamalı uçuş çağı

12.06.2013 CRI - 3 taykonot taşıyan Shengzhou-10 adlı uzay aracının dün (11 Haziran) Beijing saatiyle 17:38'de Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nde başarıyla fırlatılması, Çin'in uzay ve yerküre arasında gidiş-dönüş nakliyat sisteminin ilk uygulamalı uzay uçuşunu başlattı. Çin'in ilk taykonotu Yang Liwei'yi taşıyan Shengzhou-5 adlı uzay aracının başarıyla fırlatılmasından bu yana geçen 10 yıl içinde ikisi kadın olmak üzere 10 Çinli taykonot uzaya gönderildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, uzay aracının fırlatımasından önce, taykonotların kaldıkları binaya giderek ekibe başarılar diledi: "Siz, ülkemizin beşinci insanlı uzay uçuşu görevini üstleniyorsunuz. Bu, Çin milletinin uzayı keşfetme rüyasının bir parçası. Çinliler, bu görevi üstlenmenizden büyük gurur duyuyor. Burada size başarılar diliyorum ve dönüşünüzü bekliyorum."

Shengzhou-10'un uzayda 15 gün uçuş yapması bekleniyor; bu Çin'nin gerçekleştireceği en uzun uzay yolculuğu olacak. Shengzhou-10, Çin'in ilk uzay laboratuvarı niteliğinde olan Tiangong-1 adlı uzay modülüyle bir otomatik kenetlenme ve bir elle kenetlenme gerçekleştirecek. 3 taykonot Tiangong-1'e çıkacak, bilimsel deneyler yapacak ve uzaycılık dersi verecek.

Uzay ortamında ders veren ilk Çinli öğretmen olacak kadın taykonot Wang Yaping, gençlerle birlikte gizemli ve güzel uzayı araştırmayı, bilgi ve mutluluğa ulaşmayı ümit ettiklerini belirtti: "Bu, ülkemizde uzay ortamında yapılacak ilk eğitim. Eğitim, uzay-yerküre arasında etkileşim tarzıyla insanların yerçekiminin olmadığı ortamda karşılaştıkları ilginç bazı fizik görünümlerini gösterecek."

Shengzhou-10 adlı uzay aracının başarıyla fırlatılmasıyla, Çin'in uygulamalı insanlı uzay uçuşunda yeni bir çağ açıldığı söylenebilir. Uzay aracının taşıdığı nakliyat sistemi, Rusya'nın Soyuz uzay aracı hariç, personel ve malzemelerin yerküre ile uzay arası nakliyat yapılmasını gerçekleştiren uygulamalı bir sistem oldu.

Çin İnsanlı Uzay Uçuşu Programı sözcüsü Wu Ping, Shengzhou-10 uzay aracının Shenzhou-8 ve Shenzhou-9'un uçuşlarına göre ayrı bir anlam taşıdığını, Çin'in insanlı uzaycılığında uygulamalı uçuş perdesini açtığını ifade etti. "Uzay ve roketin fonksiyonu, Shenzhou-8 ve Shenzhou-9 uçuşları sırasında yapılan denetlemenin ardınan daha elverişli ve istikrarlı oldu. Güvenliği ve teknolojisi gün geçtikçe iyileştirildi. Shengzhou adlı dizi uzay araçları ve Uzun Yürüyüş-2F tipi füzeden oluşan nakliyat sisteminin, Shengzhou-10 uzay aracının fırlatılmasıyla birlikte uygulamalı aşamaya geçtiği söylenebilir."

Çin'in kendi uzay laboratuvarını geliştirip 2016 yılına kadar fırlatması ve 2020'de uzay istasyonu kurması planlanıyor.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER