Ankara
07:44

TR | CH | EN   
Pekin
12:44


Çin´de Duanwu Bayramı kutlanıyor

Çin´de Duanwu Bayramı kutlanıyor

14.06.2013 CRI - Çin'in ay takvimine göre, 5. ayın 5. günü (bu yıl 12 Haziran günü) Duanwu Bayramı olarak kutlanır. Bayramı için bugünden itibaren 3 gün tatil yapılıyor. Duanwu, Bahar Bayramı ve Ay Bayramı'yla birlikte "Çin'in üç büyük geleneksel bayramı"ndan biri olarak kabul ediliyor. Bayrama neşeli bir hava hakim oluyor.

Duanwu Bayramı'nın kaynağı hakkında birçok değişik açıklama var, ancak halk arasında en yaygın inanış Duanwu'nun eski yurtsever şair Qu Yuan'ı anmayı amaçladığı şeklinde.

M.Ö. 3. yüzyılda Chu Devleti döneminde yaşamış olan Qu Yuan, vatanın düşmanlar tarafından işgal edilmesine çok üzülmüş ve kendisini 5. ayın 5. günü Miluojiang nehrine atarak intihar etmiş. Bundan sonra halk, vatansever şair Qu Yuan'ı anmak için nehir içine yapışkan pirinç doldurulan bambu parçaları atmaya başlamış. Daha sonra, içinde pirinç olan bambu parçalarına Zongzi denilmeye başladı. Zongzi yemek, Duanwu Bayramı'nın önemli geleneklerinden biri.

Duanwu Bayramı'nda yenebilecekler arasında Zongzi'den başka, Çin'in bazı bölgelerine özgü yemek ve içecekler de var. Örneğin, tuzlanmış ördek yumurtası yemek ve kırmızı zırnık (Xionghuang) içkisi içmek, halk arasında kötülükten korunma söylentilerinden kaynaklanıyor.

Yemeklerden başka, Duanwu Bayramı'nın çok özgün süsleme gelenekleri de mevcut. Bayram günü, her aile kapısının önüne pelin otu (Ai Cao) ve su kamışı (Cao Pu) asar. Pelin otu ve su kamışı, ilaç amaçlı kullanılan iki ottur. Bu otlar, bir yandan kötülükten korunmak, diğer yandan yaz mevsiminin başlarında havanın çok yağışlı ve nemli olması nedeniyle zehirli böceklerin çoğalması üzerine hastalıkları önlemek için asılır.

Çin'in güneyinde bulunan Yangtze Nehri'nin orta ve aşağı kesimlerinde, ejderha kayığı yarışmalarının düzenlenmesi de Duanwu Bayramı'nın önemli faaliyetlerinden biridir. Söylentilere göre, bu gelenek de şair Qu Yuan'la ilgilidir. Efsaneye göre, halk Qu Yuan'ın kendini nehre attığını duyunca onu kurtarmak için hemen kayıklarla olay yerine yetişmeye çalışmış. Daha sonra bu hikâye Duanwu Bayramı'nda ejderha kayığı yarışması düzenleme geleneğine dönüşmüş.

Örneğin Guangdong eyaleti Shunde kentinin yıllık ejder kayığı yarışması bugün yapıldı. Yarışmaya 130 ejder kayığı katıldı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER