Ankara
13:57

TR | CH | EN   
Pekin
18:57


Nesillerdir gümüş işleyen Yang ailesi

Nesillerdir gümüş işleyen Yang ailesi

19.06.2013 CRI - Yang ailesi, nesillerdir gümüş işlemeciliğiyle biliniyor. Ailenin bu başarısında, yediden yetmişe tüm aile fertlerinin işin ucundan tutmasının payı büyük...Yang ailesi, Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletine bağlı Weishan ilçesinde yer alan Daweigeng Hui Özerk Köyü'nde yaşıyor.

Gümüş işlemeciliğiyle geçinen Yang ailesinin elinden çıkan gümüş eşya, Qing hanedanı dönemindeki belgelerde dahi geçer. Bu gelenek, nesiller boyunca sürerken, işleme teknikleri de giderek gelişti.

"Bu zanaatteki hünerimiz yüz yıl öncesine dayanır"

Çin Uluslararası Radyosu muhabiri, nisan ayının güneşli bir gününde, Dawegeng köyündeki iki katlı bir binanın avlusuna girdi. Güneş ışınlarının aydınlattığı avluda, pembe Çin gülleri gözleri kamaştırırken, kuşlar âdeta şarkı söylüyordu. Yang ailesinin üyeleri ise bu huzurlu ortamda, avluda oturmuş gümüş işliyordu...

Ailenin büyüğü, Yang Zemin 77 yaşında. Sağlığı yerinde olan Yang Dede, durmaksızın gümüş işliyor. Muhabirimize, ailesinin nesilden nesile aktarılan gümüş işleme tekniğini anlatan Yang Dede, bu zanaatteki hünerlerinin yüz yıl öncesine dayandığını belirtiyor. Yang Dede, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Birkaç nesildir, hep gümüş işliyoruz. Şimdi, aile üyelerimizin hepsi bu işle meşgul. Evimizde bir atölye var. Köyümüzdeki gümüş işleyen diğer atölyelere kıyasla, atölyemizden çıkan eşya daha kaliteli."

İşleme tekniği "sır" gibi korunuyor...

Yang Dede, gümüş işleme tekniğini, sadece ailenin erkek üyelerinin ve onların eşlerinin öğrenebileceğini; ailedeki kızların ve kız torunların ise başka ailelere gelin gidebilecekleri için, bu tekniğin en kritik noktalarını öğrenemeyeceğini vurguluyor.

Yang Dede'nin küçük torununun karısı Mi Ting, 23 yaşında. Aileye üç yıl önce katılmasından sonra, gümüş işleme tekniğini öğrenmeye başlayan Mi Ting, çok dikkatle çalıştığını söylüyor. Mi, sözlerine şöyle devam ediyor: "Bu ailenin üyesi olduktan sonra, gümüş işlemeciliğini sevmeye başladım. Gümüş eşyamızın çeşitleri çok fazla. Yeni çeşitler öğrenmek, beni mutlu ediyor. Öğrenmek çok zor değil, fakat zaman ve sabır istiyor."

Duygularını işlediği gümüşe aktarıyor...

Yang Dede'nin büyük torunu Yang Xunian, aile üyeleri içinde yaratıcılığıyla dikkat çekiyor. 30 yaşındaki Yang Xunian, gümüş işlemeyi 20 yıl önce, çok küçük yaştayken öğrenmeye başlamış.

Yang Xunian, muhabirimize gümüş işlerken, sürekli yeni metotlara başvurmaktan çok keyif aldığını söylüyor. Kendi fikirlerini ve duygularını, işlediği gümüş eşyaya yansıtabildiğine işaret eden Yang, şunları söylüyor: "Uygulanan teknik, kişisel fikirleri yansıtabilir ve bunlarda sürekli yenilik yapabiliriz. Örneğin, ilk tasarladığım gümüşü sonra biraz küçülttüm, gümüşün rengini de beyazlattım; daha sonra ise, kare olan şeklini yuvarlağa çevirdim. Bak, son hâli sence de daha güzel oldu, değil mi?"

Yıllık 1 milyon yuanlık satış

Yang ailesi, muhabirimizle sohbet edereken, avludan içeri müşteriler girmeye başladı. Muhabirimiz, içeri giren genç kızların, çeyizleri için gümüş eşya satın almak istediklerini öğreniyor. Gençlerden Zi Jiaxian, muhabirimize şunları söylüyor: "Çeyizimizi hazırlamak için buraya geldik. Gümüş eşya almak isteyen tüm arkadaşlarımız buraya geliyorlar."

Muhabirimiz, Yang ailesinin sattığı gümüş eşya fiyatlarının, işleme tekniğine ve ağırlığa göre değiştiğini; ailenin, yıllık 1 milyon yuanlık (yaklaşık 300 bin TL) satış yaptığını öğrendi.

Şimdiki mutlu yaşamlarından memnuniyet duyan Yang Dede, muhabirimize en küçük torunlarının okula gittiğini ve boş zamanlarında gümüş işlenmesine yardımcı olduklarını belirtiyor. Kendisine gelecekten beklentisi sorulduğunda ise Yang Dede, ailesinin, işleme tekniklerini daha da geliştirmesini istediğini dile getiriyor. "Yaşamımız giderek daha güzelleşti. Çocuklarımız da mutlu. Gelecekte, tekniğimizin daha da gelişmesini çok istiyorum."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER