Ankara
07:46

TR | CH | EN   
Pekin
12:46


Xi Jinping´in Yeni Yıl Mesajı

Xi Jinping´in Yeni Yıl Mesajı

31.12.2013 CRI - Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yeni yıl vesilesiyle Çin Uluslararası Radyosu, Çin Merkez Halk Radyosu ve Çin Merkez Televizyonu aracılığıyla yaptığı açıklamada, bütün Çin halkına, Hong Konglu, Macaolu ve Taiwanlı yurtdaşlara ve yurtdışındaki Çinlilere ve bütün dünya halklarına mutluluk ve sağlık diledi. Xi Jinping şöyle konuştu:

Sayın yurttaşlar ve dostlar,

2014 yılı büyük umutlarla başlıyor.

Burada Çin'in çeşitli etnik gruplarından vatandaşlara, Hong Kong, Macao ve Taiwan'daki yurtdaşlar ile yurtdışındaki Çinlilere ve dünyanın çeşitli ülke ve bölgelerinde yaşayan dostlara mutlu bir yeni yıl diliyorum.

Tüm yaşlılara sağlık, çocuklara neşe, ailelere mutluluk diliyorum!

Yeni yıl kutlanırken sayısız işçi, köylü, entelektüel ve memur görev başında bulunuyor. Çok sayıda Çin vatandaşı dünyanın çeşitli bölgelerinde vatan için çalışıyor. Çin Halk Kurtuluş Ordusu'ndan askerlerle silahlı polis ve kamu güvenliği polisleri hâlâ görev yapıyor.

Onlardan bazıları vatanlarından, evlerinden ve ailelerinden uzaktalar.

Vatan ve halk adına, görevlerinde bulunan arkadaşlara her şey yolunda olsun diliyorum.

2013 yılı, ülkemiz ve halkımız için olağanüstü bir yıl. Bu yılda birçok zorluk ve tehditle beraber başa çıkıp büyük başarılar kaydettik.

Zorla kaydedilen başarılarımızda bütün vatandaşların çaba ve emekleri bulunuyor. Sizlere teşekkür ederim!

2013 yılında, Çin'in reformu kapsamlı olarak derinleştirmesi hakkında genel düzenlemeler yapıldı ve Çin'in daha sonraki gelişmesi için büyük önem taşıyan plan hazırlandı.

2014 yılında, reform yolunda yeni adımlar atacağız.

Reformu ilerletmenin temel amacı, ülkemizi daha zenginleştirmek, toplumu daha adil hale getirmek ve halka daha güzel yaşam sağlamak.

Reform, hepimizin çabasını gerektiren yüce bir davadır.

Hiç bir çaba karşılıksız kalmaz. Çin'in reform ve dışa açılma uygulamalarının gerçekleştirildiği süreçte, sayısız başarı kaydettik. Çin halkının muhakkak yeni başarılar kaydedebileceğine inanıyorum.

Yerküremizde beraber yaşayan 7 milyarı aşkın kişi, el ele verip ortaklaşa kalkınmayı gerçekleştirmeli.

Çin halkı, Çin ulusunun yeniden canlanması şeklindeki Çin rüyasını gerçekleştirmek için çaba gösterirken, dünya halkının kendi rüyalarını gerçekleştirebileceğini de umuyor.

Dünya halklarının; kendi rüyasını gerçekleştirme yolunda, karşılıklı anlayış ve destek içinde, beraber yaşadığımız yerküreyi güzel bir yurt olarak inşa etmesini bekliyorum.

Hayat her zaman ümitlerle dolu ve başarılar her zaman hiç yorulmadan çaba harcayan insanlara ait.

İlerleme yolunda, daha fazla risk ve tehditlerle karşı karşıya kalacağız. Halkımıza daha mutlu yaşam sağlamak için uzun bir yol daha kat etmemiz gerekiyor.

Ulusun gelişmesinde yeni sayfa açmak için tevazuyla çalışmaya devam etmemiz gerekiyor.

Teşekkür ederim.

Sevgili dinleyiciler, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Çin Uluslararası Radyosu, Çin Merkez Halk Radyosu ve Çin Merkez Televizyonu aracılığıyla ilettiği yeni yıl konuşmasını dinlediniz. Hoşça kalın!
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER