Ankara
13:20

TR | CH | EN   
Pekin
18:20


Çin´de “döngüsel göç” başlıyor!

Çin´de “döngüsel göç” başlıyor!

14.01.2014 CRI - 2014 yılı Bahar Bayramı trafiği, 16 Ocak'ta başlayacak. Çin Devlet Konseyi'ne bağlı basın ofisi tarafından bugün (14 Ocak) düzenlenen basın toplantısında, Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi ve Çin Devlet Demiryolu Müdürlüğü dahil 7 birim, Bahar Bayramı trafiğiyle ilgili hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Çin'in Bahar Bayramı trafiği, "insanlık tarihinin en büyük boyutlu döngüsel göçü" olarak adlandırılır. 16 Ocak'ta başlayacak olan Bahar Bayramı trafiğinin 40 gün sürmesi bekleniyor. Yolcu sayısının geçen yıla oranla 200 milyon artarak 3 milyar 623 milyonu bulacağı tahmin ediliyor.

Her gün 10 bine yakın uçuş yapılacak

Çin, demiryolu ve otoyol uzunluğu bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Hava taşımacılığında da Çin, dünyanın en hızlı büyüyen pazarı konumunda. Yine de Bahar Bayramı öncesinde bilet telaşı yaşanır. Bu çelişkiye değinen Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Başkan Yardımcısı Lian Weiliang, şunları söyledi:

"Çeşitli tür taşıma araçları potansiyeli yeterince değerlendirilmeli. Örneğin demiryolları, Bahar Bayramı süresince her gün 300'ün üzerinde karşılıklı ek sefer koyarak, sefer sayısını 2 bin 667'e yükseltecek. Sivil havacılık da günlük uçak sefer sayısını 300'ün üzerinde artırarak her gün 10 bine yakın uçuş yapacak. Karayollarında da günlük otobüs sefer sayısı 89 bin artırılarak 2 milyon 650 bine çıkarılacak."

Köy kökenli işçiler internetten alamıyor

Demiryolu sisteminde, bilet alma zorluğunun hafifletilmesi amacıyla, ceptelefonu, internet, telefon ve bilet satış gişesi gibi çeşitli yöntemler bir arada uygulanıyor.

İnternet yoluyla bilet uygulamasının, köy kökenli işçiler gibi internet konusunda zorluk çeken kitle aleyhinde eşitliliği bozduğu gündeme getiriliyor. Çin Demiryolu Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Hu Yadong, gazetecilerin bu konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Hu Yadong, sorunun çözülmesi için ek tren biletlerinin önceden satışı ve grup bilet satışı gibi önlemler alındığını belirtti.

"Bahar Bayramı trafiği nedeniyle konulan ek tren seferlerinin yolcuları, çoğunlukla köy kökenli işçiler oluyor. Geçici tren biletleri önceden satın alınabiliyor veya grup halinde önceden sipariş edilebiliyor. Böylece köy kökenli işçilerin evlerine dönme sorunu önceden çözülüyor. Bu yıl ceptelefonu üzerinden internete bağlanıp bilet alma çözümünü geliştirdik; böylece internet üzerinden bilet alma modelini yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz."

Çözüm için yeni önlemler

Bu yıl Çin Devlet Demiryolu Müdürlüğü ve Çin Demiryolu Şirketi'nin bağımsız olarak görev yaptığı ilk yıl. Çin Demiryolu Bakanlığı bilet sıkıntısının çözümü için önceki yıllarda defalarca söz vermişti. Hu Yadong da basın toplantısında belli bir takvim vermedi. Hu, şöyle konuştu:

"Bilet sıkıntısına karşı yeni çözümler geliştirdik. Taşıma kapasitesimizi sürekli artırıyoruz. Bahar Bayramı sırasında uzun mesafeli yolculuğa öncelik veriyoruz. Kuzey bölgelerden trenleri güney bölgelere transfer ediyoruz. Demiryollarında tamir ve denetimi güçlendirdik. İnanıyoruz ki, bu çabalar sonucu bilet bulma telaşı adım adım halifleyecek."
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER