Ankara
14:06

TR | CH | EN   
Pekin
19:06


Çin in Kuzey Kutbu politikalarında barış ve istikrar vurgusu

  2018-01-26 12:10:37  cri

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi'nin bugün Çin'in Kuzey Kutbu'na dönük politikalarıyla ilgili yayımladığı beyaz kitapta barış ve istikrar vurgusu yapıldı.

Beyaz kitap olarak anılan belgede, Kuzey Kutbu'ndaki durum, Çin'in ilgili politikalarındaki amaç ve temel ilkeler yer aldı.

Küreselleşme süreci ve bölgesel entegrasyonun hızlanmasıyla Kuzey Kutbu'nun stratejik ve ekonomik değeri ile bilimsel araştırma, çevre koruma, denizyolu ve doğal kaynaklar gibi açılardan değerinin arttığı ifade edilen belgede, böylelikle bölgesel bir mesele olmakla kalmayan Kuzey Kutbu meselesinin, artık insanların yaşamına ve ortak kaderine sıkı sıkıya bağlı uluslararası bir konu olduğunu belirtildi.

Diğer yandan, Kuzey Kutbu konusunun önemli katılımcısı ve katkı sağlayıcısı olan Çin'in, bölgenin gelişmesine güç katmaya çalıştığı da bildirildi.

Devlet Konseyi'nin yayımladığı belgede, Kuzey Kutbu konusunda önemli rol oynayan Çin'in iklim sistemi ile ekolojik çevresinin, Kuzey Kutbu'ndaki iklimsel durumdan doğrudan etkilendiği, dolayısıyla Kuzey Kutbu konusunun, Çin'in tarım, ormancılık, balıkçılık ve denizcilik gibi sektörleriyle de ilişkili olduğu ifade edildi.

Ayrıca, Kuzey Kutbu yönetiminde ilgili tarafların katılımının ve katkılarının gerekli olduğunun altı çizilen belgede, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında Kuzey Kutbu konusunda da işbirliğini sürdüreceği, bölgesel barış ve istikrara katkı sağlayacağı açıklandı.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER