Ankara
14:37

TR | CH | EN   
Pekin
19:37


Bahar Bayramı tatilinde nereye gitmeli

Bahar Bayramı tatilinde nereye gitmeli?

  2018-02-15 13:16:17  cri
Çin'in en önemli geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı, geleneksel takvime göre yeni yılın ilk gününde başlıyor. Bu tarih bu yıl 16 Şubat'a rastlıyor.

Resmi tatil yedi gün sürüyor, ancak bazı şirketlerde bu süre 10 güne kadar çıkabiliyor. Bahar Bayramı'nın en önemli geleneklerinden biri ailelerle buluşup birlikte vakit geçirmek, dolayısıyla yeni yılın ilk gününden itibaren 15 gün süren Bahar Bayramı'nda Beijing ve Shanghai gibi büyük kentler sessizleşiyor, kentte geriye yalnızca yerliler kalıyor.

Bahar Bayramı Çinlilerin çoğunluğu için "eve dönüş" telaşı manasına geliyor. Elbette, bir kısmı yılın en uzun resmi tatilini seyahat ederek geçirmekten yana. Çin'de yaşayan yabancılar için de en iyi tatil fırsatlarından biri Bahar Bayramı. Peki, bu süreçte Çin'in neresine gitmek gerek? İşte, Bahar Bayramı'nda yeni yerler keşfetmek, yeni kültürler tanımak isteyen ya da sadece birkaç gün iş veya okuldan uzakta dinlenmeyi dört gözle bekleyenlerin farklı tercihlerine göre farklı mekanlar...

Heilongjiang eyaleti

Bahar yakınımızda olsa da kış, serin rüzgarlarıyla iliklerimize işlemeye devam ediyor. Çok sayıda turist, bu çetin kış şartlarında daha ılıman bölgelere kaçmanın yerine kışın tadını daha iyi çıkarmayı tercih ediyor. Kış sporları deyince de akla ilk Heilongjiang eyaleti geliyor.

Çin'in kuzey eyaleti Heilongjiang, buz pateni, kayak ve kartopu savaşları gibi bir dizi kış sporları etkinliği bakımından en zengin bölge. Bilhassa eyalete bağlı Harbin kenti, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor.

Eyalet, her yıl yeni seyahat rotaları, kültür festivalleri ve yüzlerce etkinliği ile kış turizmi programlarını zenginleştirmeye devam ediyor. Kayak ve kaplıca tesislerindeki iyileştirme çalışmalarıyla birlikte Heilongjiang, büyük turistik mekanlarında klasik müzik, halk müziği, opera ve akrobasiyi kapsayan 4 bin gösteriye sahne olacak.

Hainan

Kışın soğuğundan kaçıp biraz ısınmak isteyenler için ise en ideal mekan Hainan Adası. Sıcak bir iklim, güneş, deniz ve kum tropik ada Hainan'da ziyaretçileri bekliyor. Sanya şehrinde güneşlendikten sonra taze sıkılmış Hindistan cevizi suyunun tadını çıkarmak bir tatilin olmazsa olmazlarından.

Özellikle Rus turistlerin gözde mekanı olan Hainan, son yıllarda dünyanın en önemli turistik destinasyonlarından biri olma emelini gerçekleştirmek için büyük adımlar attı. Hainan'ın doğal güzelliklerinin albenisi ve gelişmiş turistik tesisleri artık daha çok sayıda yabancı turistin ilgisini çekiyor.

Tibet

Çin'in güneybatısında yer alan Tibet Özerk Bölgesi, etnik kültürü, karlarla kaplı dağları ve kaplıcalarıyla turistlere unutulmaz bir deneyim sunmaya hazır.

Tibet'te kışın gündüzler güneşli, geceler ise parlak yıldızlarla dolu ve bölgenin merkez kenti Lhasa'ya gelen birçok ziyaretçi bu mevsimde 130'dan fazla kuş çeşidi görebiliyor. Üstelik, kış mevsimi halk arasındaki kültürel etkinlikleri ve Budist kutlama törenlerini yakalamak için en ideal mevsim.

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER