Ankara
08:49

TR | CH | EN   
Pekin
13:49


Nobel ödüllü yazar Mo Yan: Türkiye´ye gelmekte geç kalmışım

Nobel ödüllü yazar Mo Yan: Türkiye´ye gelmekte geç kalmışım

21.02.2014 CRI - Türkiye'yi ziyaret eden Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Mo Yan, Türkiye'ye gelmekte geç kaldığını söyledi.

2013 Çin'de Türkiye Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde başlatılan 100 Çinli entelektüelin Türkiye'de ağırlanması projesi kapsamında Türkiye'ye davet edilen Mo Yan gezisi sırasında Türkiye izlenimleriyle ilgili şunları söyledi:

"Türkiye'ye gelmekte geç kalmışım. Burada iki kıta ortasında, doğuyla batının muhteşem bir harmonisini gördüm. Istanbul, hayallerimizin çok daha ötesinde güzel ve etkileyici bir şehir. Boğazın kıyısında hayatımın en keyifli günlerini geçiriyorum."

Proje kapsamında Istanbul'un tarihi ve turistik mekanlarını gezen  Mo Yan,  21.02.2014'te Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre Gül, kültürün somut olmayan, hikaye ve anlatı gibi unsurlarını modern roman tekniğiyle harmanlayarak dünya edebiyatına kazandıran Mo Yan'ın eserlerinin Türkçe'ye tercüme edildiğini ve büyük ilgi gördüğünü belirtti. Türkiye'nin Çin ile ilişkilerinin köklü geçmişe dayandığını vurgulayan Gül, kültür alanındaki işbirliğinin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çinli yazar Mo Yan ise kabulde, Çin'de de Türk halkı ve kültürüne artan ilgi bulunduğunu bildirdi. Türkiye'ye gelmeden önce okuduğu eserlerden kafasında İstanbul hakkında bir resim oluşturduğunu ancak tabiatıyla gördüklerinin kitaplardan çok daha zengin olduğunu ifade eden Mo Yan, çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul'un tarihi ve kültürel dokusunun korunmasından çok etkilendiğini belirtti.

Mo Yan ayrıca gelecek dönemde Türk ve Çinli yazarların daha fazla sayıda eserinin tercüme edilmesi sağlanarak, bu iki halkın birbirini daha iyi tanımasını ve anlamasını arzu ettiğini kaydetti.

Mo Yan önceki gün de İstanbul'da Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk'la bir araya geldi. Pamuk'un evinde gerçekleşen ziyarette Mo Yan, Türkçeye çevrilen Kızıl Darı Tarlaları kitabını imzalayıp Pamuk'a verdi. Pamuk da Mo'yu Nobel ödülünden dolayı tebrik etti ve Nobel'i Asyalı birisinin almasından duyduğu mutluluğunu dile getirdi.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER