Ankara
22:08

TR | CH | EN   
Pekin
03:08


Han Şakayığı Festivali başlıyor

Han Şakayığı Festivali başlıyor

13.03.2014 CRI - 3. Çin Han Şakayığı Kültür Festivali, 25 Nisan'da Çin'in Hebei eyaletine bağlı Xingtai kentinde yapılacak.

Han Şakayığı, Guoyang Şakayığı ve Heze Şakayığı ile birlikte Çin'de en ünlü üç şakayık çiçeği çeşidi olarak biliniyor. Festival, Xingtai Belediyesi, Baixiang Kaymakamlığı, Çin Edebiyatçılar ve Sanatçılar Derneği gibi 9 kuruluş tarafından ortaklaşa düzenlenecek. Çin Komünist Partisi Xingtai Komitesi Tanıtım Başkan Yardımcısı Liu Yingmin basına verdiği demeçte, Han Şakayığı'na ilişkin hikâyelerin, masalların ve geleneklerin özgün bir kültür oluşturduğuna işaret etti.

Şakayığın memleketi olan Baixiang ilçesinin köklü bir geçmişe sahip olduğunu kaydeden Liu Yingmin, 2012 yılında ilk kez düzenlenen Han Şakayığı Festivali'nin günümüzde etkili bir turizm markası haline geldiğini vurguladı. Başkan Yardımcısı Liu Yingmin, festival sayesinde, Xingtai kentinin dış dünya ile kültürel ve ekonomik işbirliğini güçlendirdiğini, ekonomik ve toplumsal kalkınmanın ivme kazandığını söyledi.

Edinilen bilgilere göre, Han Şakayığı Festivali süresince, Çin Han Şakayık Güzeli Seçimi, Çin Rüyası-Han Şakayığı Hikâye Anlatma Toplantısı gibi bir dizi program düzenlenecek ve "Şakayık Meleği" adlı müzikal gösterilecek.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER