Ankara
09:12

TR | CH | EN   
Pekin
14:12


Xi, Nazarbayev ve Davutoğlu´ndan ortak basın toplantısı

21.05.2014 CRI - Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 4. Zirvesi kapsamında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün özel temsilcisi olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 21 Mayıs'da Shanghai'da bir ortak basın toplantısı düzenledi.

Zirvenin kilometretaşı niteliğinde bir toplantı olduğunu hatırlatan Xi Jinping, zirvede Asya'nın güvenliği konusunda aciliyet taşıyan sorunların ele alındığına işaret etti.

Farklı alanlarda karşılıklı güvenlik tedbirlerinin alınması ve AİGK'nin geleceği gibi konularda fikir alışverişinde bulunulduğunu dile getiren Çin Cumhurbaşkanı, zirve sonrasında Shanghai Deklarasyonu'nun da onaylandığını söyledi.

Zirvede ortak görüşlerin dillendirildiğine dikkat çeken Xi Jinping, Asya kıtasının kendi yüzyılını karşılayacağını kaydetti. Bu nedenle, Asya ülkelerinin dayanışma içinde eşgüdüm sağlayarak çaba göstermeleri gerektiğini belirten Xi, kıta ülkelerinin kendi sorunlarını kendileri çözecek güce sahip olduklarını ve işbirliği yapmak suretiyle Asya'nın güvenliğini koruyabileceklerini söyledi.

Karmaşık güvenlik sorunları karşısında, eski güvenlik anlayışından vazgeçilerek, ortak, sürdürülebilir ve işbirliğine dayalı yeni Asya güvenliği konsepti oluşturulması çağrısında bulunan Xi Jinping, dışa açık, eşit ve şeffaf bir güvenlik işbirliği düzeni oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, zirvenin yapılmasıyla AİGK'nin daha yüksek bir seviyeye taşındığına dikkat çekti. Xi Jinping'in ortaya koyduğu Asya güvenliği konseptinin büyük önem taşıdığını hatırlatan Nazarbayev, Çin'in ileri sürdüğü İpek Yolu Ekonomik Kuşağı önerisinin de İpek Yolu güzergâhındaki ülkelere önemli fırsatlar getirdiğini kaydetti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ortak basın toplantısında, AİGK'nin dönem başkanlığını Çin'e devretmekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Davutoğlu, Çin'in AİGK'nin gelişmesi ve Asya'da barış ve istikrarın korunması için büyük katkılarda bulunacağına inandıklarını belirtti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER