Ankara
22:35

TR | CH | EN   
Pekin
03:35


Shanghai Uluslararası Film Festivali´ne ilgi büyük

Shanghai Uluslararası Film Festivali´ne ilgi büyük

23.06.2014 CRI - 17. Shanghai Uluslararası Film Festivali 14 Haziran günü Shanghai'da törenle başladı. Festivale ilgi büyük.

Dünyanın birçok ülke ve bölgesinden filmler ve TV programları festivale gönderildi, ünlü oyuncular festival kapsamındaki etkinliklere katıldı.

Bu hafta kültür gündeminde yer alan bir diğer önemli etkinlik, Çin genelinde düzenlenen Kültür Mirasları Günü kutlamaları. Bu yıl Kültür Mirasları Günü'nün ana teması "maddi olmayan kültür miraslarının korunması ve kentleşme."

17. Shanghai Uluslararası Film Festivali 14 Haziran günü Shanghai'da düzenlenen törenle başladı.

Açılış törenine Nicole Kidman ve Hugh John Mungo Grant gibi yabancı film yıldızları, Fransız yönetmen Jean Jacques Annaud'un aralarında bulunduğu usta yönetmenler, Çinli izleyicilerin sevdiği bazı Koreli oyuncular, Oscar ödülü sahibi Çinli yönetmen John Woo ve Kungfu yıldızı Jackie Chen katıldı.

Nicole Kidman'ın oynadığı Grace of Monaco adlı biyografik film Shanghai Uluslararası Flim Festivali'nde büyük yankı uyandırdı.

Kidman, festivalin Seçkin Katkı Ödülü'ne layık görüldü. Kidman açılış töreninde yaptığı konuşmada, sinemayla ve Çin'le sıkı bağları bulunduğunu söyledi.

"Sinemayı sevmemin esas nedeni, farklı filmlerde değişik roller oynayabilmem. Bazı roller maceralarla dolu, bu beni heyecanlandırıyor. İşte bu da sinemanın cazibesi. Büyüdüğüm yıllarda yanımda hep Çinli arkadaşlarım vardı. Bu nedenle Çin kültürüyle ilgili bilgim var. Çin'in Feng Shui felsefesine hayranım. Gelecekte bir yönetmen benim Çinli bir kadın karakteri canlandırmamı isteyecek mi? Merakla bekliyorum."

17. Shanghai Uluslararası Film Festivali'nde bir çok ilk oluştu: Festivale 1808 film gönderildi, bunlardan 1099'u festivalin yarışma bölümüne katılmak için başvurdu. Bu filmler arasında Çin, Asya ve Hollywood yapımları yer aldı.

Çinli sinema ustası Xie Jin'in 1965 yılında yönettiği Sahnedeki Kız Kardeşler adlı filmin 4K versiyonu, 17. Shanghai Uluslararası Film Festivali'nin açılış töreninde gösterildi.

Yarınki kapanış töreninde ise Transformers: Age of Extinction gösterilecek. Bu filmin Çin sinemalarına resmi girişi 27 Haziran. Çin'le yapılan işbirliğiyle üretilen bu filmin bazı sahneleri Çin'de çekildi.

ABD'li film yapımcıları Çin'deki dev tüketici kitlelerini hedefliyor. Şu an Çin, ABD'den sonra dünyanın ikinci büyük sinema piyasası konumunda. Çinli yapım şirketleri de Hollywood'un profesyonel tekniklerini benimseme ve Hollywood'daki etkilerini artırma niyetinde.

Jinjue Ödülü, Shanghai Uluslararası Film Festivali kapsamında yarışma bölümünde verilen bir ödül. Bu yıl yarışma bölümünde galası yapılacak filmler de katıldı.

Alman yönetmen Volker Schlöndorff'un yönettiği son yapıt The Tin Drum / Die Blechtrommel Shanghai'ya gönderildi. Çinli genç yönetmen Zhang Meng de yeni yapıtı Zafer'le festivale katıldı.

17. Shanghai Uluslararası Film Festivali'nin jüri başkanı Çinli kadın oyuncu Gong Li. Gong Li açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları dile getirdi.

"Jüri üyelerimize verdiğiniz destekler için teşekkür ediyorum. Bu yıl toplam 15 film yarışacak. Biz 6 gün içinde tüm filmleri izleyeceğiz, ardından en iyi film ve en iyi yönetmeni seçeceğiz. Her jüri üyesi, sadece bir jüri üyesi olarak veya bir izleyici olarak filmleri izlememeli, tüm filmleri hem gözüyle hem de yüreğiyle izlemeli."

1993 yılında oluşturulan Shanghai Uluslararası Film Festivali, bugün Asya'daki en önemli film festivalleri arasında yer alıyor ve Çin ile yabancı sinemacılar arasındaki en önemli iletişim platformlarından biri olarak kabul ediliyor.

 
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER