Ankara
08:22

TR | CH | EN   
Pekin
13:22


ÇKP yetkilisinden Türkiye´ye ziyaret

04.11.2014 CRI Türkiye - TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Üyesi He Yiting ve beraberindeki heyetle dün bir araya geldi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, kabulde yaptığı konuşmada, Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son yıllarda karşılıklı siyasi güven temelinde kaydettiği çok yönlü gelişmeden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Karşılıklı üst düzey ziyaretlerin işbirliğini geliştirme ve ilişkileri yeni bir düzeye taşıma yönündeki karşılıklı iradenin ifadesi olduğunu kaydeden Yakut, siyasi ilişkilerin gelişimine paralel olarak ekonomik ve ticari ilişkilerin de hızla ilerlediğini söyledi.

Yakut, "İpek Yolu Ekonomik Kuşağı projeniz ve ülkemizin Eski İpek Yolu'nun canlandırılması projesi, ekonomik, ticari ve kültürel temasların güçlendirilmesi bakımından, bölgede refah ve barışın sağlanmasına katkı sağlayacaktır. Ortak demiryolu ve altyapı projelerinin de İpek Yolu'nun yeniden hayata geçirilmesinde önemli rol oynayacağına inanıyoruz" diye konuştu.

ÇKP Merkez Komitesi Üyesi ve ÇKP Merkezi Parti Okulu Rektör Yardımcısı He Yiting, Türkiye'ye ilk kez geldiğini belirterek, Türkiye'nin uzun tarihi, medeniyeti ve sıcak insanlarının kendisinde çok derin bir iz bıraktığını söyledi.

He Yiting, aynı zamanda Yakut'a Çin'in hukukun üstünlüğü anlayışı, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı inşası ve Çin Rüyası'na dair bilgiler verdi.

He Yiting, aynı gün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay ile de görüştü.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER