Ankara
01:49

TR | CH | EN   
Pekin
06:49


APEC´ten 25. Yıl Bildirisi

APEC´ten 25. Yıl Bildirisi

12.11.2014 CRI - Beijing'de dün sona eren APEC 22. Liderler Gayriresmî Toplantısı'nın ardından liderler deklarasyonu ve ortak bildiri yayımlandı.

Toplantıların sonunda, "Beijing Gündemi: Bütünleşmiş, Yenilikçi ve Birbirine Bağlı Asya-Pasifik" başlıklı APEC Liderler Deklarasyonu ile APEC'in kuruluşunun 25. yıldönümü dolayısıyla "Geleceğe Dönük Asya Pasifik Ortaklığı Kuralım" başlıklı bir ortak bildiri onaylandı.

Bildiride, 25 yılda Asya-Pasifik bölgesindeki en üst düzeyli, en kapsamlı ve en etkin bölgesel ekonomik işbirliği forumu hâline gelen APEC'in üyelerinin dinamik ve refah içinde gelişen bir Asya-Pasifik bölgesini ortaklaşa inşa etmek için çabaladıkları kaydedildi.

Bildiride, üyeler, APEC'in tarihî başarıları temelinde, karşılıklı saygı, güven, hoşgörü, işbirliği ve ortak kazanç gibi ilkelere dayanarak, geleceğe yönelik Asya-Pasifik Ortaklık İlişkileri'ni ortaklaşa inşa etme taahhüdünde bulundu.

APEC üyeleri, "Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi'yle ilgili Beijing Yol Haritası"nın hayata geçirilmesine hız verilmesi, ilgili sorunlar hakkında ortak araştırma yapılmasında anlaştı. Üyeler, "APEC'te Bağlantı Şebekesi Haritası" hedefine 2025 yılından önce ulaşılmasında da mutabık kaldı.

Ortak bildiride, ayrıca üyelerin, APEC'nin önümüzdeki 25 yıldaki işbirliği için çaba göstererek, ortak gelişme, refah ve ilerleme gibi hedefleri gerçekleştireceğine işaret edildi.

Diğer yandan, toplantılara katılan APEC liderleri, geleceğe dönük Asya-Pasifik Ortaklık İlişkileri'ni inşa ederek, dışa açık bir Asya-Pasifik düzeni kuracaklarını dile getirdi.

Liderler, bölgenin küresel büyümenin motoru konumunu sağlamlaştıracağı ve gelecekteki işbirliği için yeni bir sayfa açarak, ortak refahı gerçekleştireceğini ifade ettiler.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER