Ankara
01:48

TR | CH | EN   
Pekin
06:48


Li: Güney Çin Denizi Eylem İlkeleri imzalansın

Li: Güney Çin Denizi Eylem İlkeleri imzalansın

13.11.2014 CRI Türkiye - Çin Başbakanı Li Keqiang, Myanmar'ın Naypyidav kentinde düzenlenen 9. Doğu Asya Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Güney Çin Denizi'nde Eylem İlkeleri başlıklı anlaşmaya bir an önce varılması gerektiğini söyledi.

Li, konuşmada Güney Çin Denizi'nde genel olarak istikrarın korunduğunu, ulaşım özgürlüğünün ve güvenliğinin güvence altında bulunduğunu belirtti. Başbakan Li, Çin ile ASEAN ülkelerinin, Güney Çin Denizi'nde Eylem Deklarasyonu'nu kapsamlı ve etkin şekilde uygulamak, denizde yapıcı işbirliğini ilerletmek konularında yoğun, verimli bir diyalog ve temas içinde olduklarını dile getirdi.

Başbakan Li Keqiang, "Güney Çin Denizi sorununun ilgili ülkeler arasında dolaysız görüşme yoluyla çözülmesi", "bölgede barışın ve istikrarın Çin ve ASEAN ülkeleri tarafından ortaklaşa korunması" biçiminde iki ilke belirlendiğine dikkat çekti. Li, ilgili ülkelerin aktif görüşme yoluyla, dayanışma ve fikir birliği temelinde, Güney Çin Denizinde Eylem İlkeleri başlıklı belgeyi bir an önce imzalamaları ve sonuç elde etmeleri gerektiğini kaydetti.
HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER