Ankara
19:47

TR | CH | EN   
Pekin
00:47


Anhui Eyaleti

Anhui Eyaleti

Kısaca “Wan” olarak da bilinen Anhui Eyaleti, Çin’in doğusunda ve Yangtze Nehri ile Huaihe Nehri havzaları arasında yer alır. Eyaletin doğusunda Jiangsu, güneydoğusunda Zhejiang, güneyinde Jiangxi, güneybatısında Hubei, kuzeybatısında Henan ve kuzeyinde Shandong eyaletleri bulunur. Anhui’in yüzölçümü 139.000 km²’dir ve nüfusu da 66 milyondur. Eyalet başkenti Hefei’dir.

Coğrafya ve İklimi

Anhui Eyaleti’nin topografyası güneybatıda yüksek, kuzeydoğuda ise alçaktır. Dağ ve tepeler toplam alanın üçte ikisini oluşturur. Ilıman yarı nemli muson ve ılıman alt tropikal bir iklime sahiptir. Ortalama yıllık sıcaklık 14˚C ila 17˚C arasındadır, yıllık ortalama yağışı ise senelik 800-1800 mm arasındadır.

Ulaşım

Anhui Eyaleti’nin elverişli bir ulaşım sistemi vardır. Shanghai ile Huangshan arası sadece 45 dakikalık bir uçuş mesafesi uzaklığındadır. Anhui’den Pekin’e, Guangzhou’ya, Dalian’e, Xian’a ve Hong Kong’a düzenli uçuş seferleri yapılmaktadır. Demiryolu ve otoyollar da eyaleti Çin’in diğer bölgelerine bağlar.

Turizm

Anhui Eyaleti muhteşem manzarası, tarihi yerleri ve zengin halk gelenekleriyle turizm kaynakları bakımında oldukça zengindir. En ünlü görülmeğe değer yerler Huangshan Dağı, Jiuhua Dağı, Tianzhu Dağı ve Qiyun Dağı’dır. Huangshan Dağı 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültürel ve Doğal Mirasları listesine alınmıştır. 2000 yılında Xidi & Hongcun da aynı şekilde Dünya Kültürel ve Doğal Mirasları listesine alınmıştır. Eyaletteki diğer turistik yerler ise Xin’an Irmağı, Taiping Gölü ve Chaohu Gölü’ndeki su parkıdır.

Kültür

Anhui’in güneybatısında yer alan Anqing yöresinden kökenli Huangmeixi, Çin’de meşhur geleneksel Çin Operası’nın bir türüdür.  Huiju ise Anhui’in güneyinde bulunan Huizhou yöresine has geleneksel bir opera türüdür. Anhui’de hat sanatı ile ilgili geleneksel ürünler oldukça yaygındır: Xuanzhou (bugünkü adıyla Xuancheng) ve Huizhou (bugünkü adıyla Huangshan şehri) Çin hat sanatında en iyi kalite sayılan Xuan kağıdı ve Hui mürekkebi üretimi ile ünlüdür.

Anhui Eyaleti’ne Has Ürünler

Anhui mutfağı, Jinhua Dağı’nın sebze yemekleri, Xuancheng’in Xuan kağıdı, Shexian ilçesinin mürekkep taşları, Huizhou’nun mürekkep çubukları, bilim adamının dört hazinesi sayılan yazı fırçası, mürekkep çubuğu, mürekkep taşı ve kağıdı, Wuhu’nun demir resimleri, Huizhou’nun vernik eşyaları, Lingbi’nin özgün taşları, Shucheng’in yazları kullanılan serme yatakları, Qingyang’ın yelpazeleri, Tongling’in bronz el sanatları vs. yurtiçinde ve yurtdışında çok ünlüdür.

Anhui Mutfağı

Anhui mutfağı, Çin’in sekiz büyük geleneksel mutfağından biridir. Yemeklerde ağırlıklı olarak çeşitli yabani otlar kullanılır.

Anhui Eyaleti’ndeki Üniversiteler

• University of Science and Tehchnology of China / Çin Bilim ve Teknik Üniversitesi
• Hefei University of Technology / Hefei Teknoloji Üniversitesi 
• Anhui University / Anhui Üniversitesi 
• Anhui Vocational and Technical College / Anhui Meslek ve Teknik Koleji 
• Hefei University / Hefei Üniversitesi 
• Electronic Engineering Institute / Elektrik Mühendisliği Enstitüsü 
• Anhui Radio & TV University / Anhui Radyo & Televizyon Üniversitesi
• Anhui Agricultural University / Ahnui Ziraat Üniversitesi
• Anhui China-Australia Technology and Vocational College / Anhui Çin-Avustralya Teknik ve Meslek Koleji 
• Anhui Medical University / Anhui Tıp Üniversitesi 
• Anhui College of Traditional Chinese Medicine / Anhui Geleneksel Çin Tıbbı Üniversitesi


HABER KÖŞESİ
ETKİNLİKLER