info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Dünyanın en yüksek müzesi Çin’de


Proje bittiği takdirde, yaklaşık 3 bin 900 metre yükseklikte yer alan müze, Çin’de şu an en yüksek müze olan Xizang Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'ni 150 metre geride bırakarak, zirvenin sahibi olması bekleniliyor.

Tibet Budist geleneğinin sembollerinden biri olan Shanka’nın (beyaz deniz kabuğu) şeklinden yola çıkarılarak inşa edilen müze, üç kattan oluşuyor. Toplam 17,4 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 2 bin 995 metrekare toplam taban alanına sahip.

Müzenin Tibet Özerk İli'ndeki Daocheng ilçesinde yer aldığı göz önüne alındığında, Shankha tasarımının seçimi kültürel açıdan oldukça önemli, çünkü Shankha, Tibet kültüründe kutsamaları ve güzelliği sembolize ediyor.

Edinilen bilgilere göre, inşaat ekibi bu sınırlı süre boyunca birçok zorlukla karşılaştı. Örneğin, yüksek irtifalarda çalıştıklarından dolayı, işçiler için özel sağlık kontrolleri en üst seviyede tutuldu.

Kapılarını Eylül ayı sonunda halka açması beklenen müze için konuşan projenin lideri Wang Guiqian, bunun 'bir dönüm noktası' olacağını söyledi.

Video oynatıcı
 
00:00
01:08

Çin'de yayınlanan projenin genel videosu