info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN, KÜRESEL MÜLTECİ KRİZİNE ÇÖZÜM ARAYIŞINDA


Dünya çapında mülteci ve yerinden edilmiş kişilerin sayısı 126 milyona ulaşarak rekor bir seviyeye çıktı.

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu, dün BM Mülteciler İcra Komitesi'nin 74. toplantısı kapsamındaki oturumda Çin'in mülteci meselesine ilişkin tutumunu açıkladı. Chen Xu, tüm tarafların gerçek çok taraflılığı benimseyerek BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) gibi çok taraflı kuruluşların koordinasyon rolünü desteklemesi gerektiğini belirtti. Dünya ülkelerinin "ortak ama farklılaştırılmış sorumluluklar" ilkesine bağlı kalmaları ve gelişmiş ülkelerin verilen taahhütleri yerine getirerek mültecilere daha fazla destek sağlamaları çağrısında bulundu.

Chen, "UNHCR, tüm taraflarla işbirliği yaparak yeni teknolojileri kullanmalı ve mültecilere zamanında ve etkili insani yardımlar sağlamalıdır. Filistin, Suriye ve Afganistan gibi yerlerdeki mülteciler ve yerinden edilmiş kişilere yönelik yardımlar artırılmalıdır. BM Tüzüğü'nde belirlenen ilkelere sadık kalınarak, çatışma tarafları diyalog ve müzakere yoluyla anlaşmazlıkları çözmeye teşvik edilmelidir. Kalkınma meselesi, uluslararası gündemin merkezine yeniden taşınmalı ve kalkınmanın kazanımları tüm nüfusa daha eşit bir şekilde dağıtılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Çin'in insanlığın kader ortaklığı, küresel kalkınma, güvenlik ve medeniyet inisiyatiflerini benimseyerek Kuşak ve Yol inşasını aktif bir şekilde ilerlettiğine dikkat çeken Chen, söz konusu girişimleri yerine getirerek UNHCR ile işbirliğini derinleştireceklerini ve böylece küresel mülteci krizinde daha büyük bir rol üstleneceklerini belirtti.