info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

WANG Yİ VE HAKAN FİDAN, FİLİSTİN-İSRAİL ÇATIŞMALARINI KONUŞTU


ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la telefon görüşmesi yaparak, Filistin-İsrail krizini ele aldı.

Filistin-İsrail çatışmalarının sürekli tırmandığına işaret eden Fidan, sivillerin öldürülmesi, yaralanması ve yerinden edilmesinden kaçınılarak, savaşın bütün bölgeye ve hatta daha geniş boyuta yayılmasının önlenmesi gerektiğini belirtti.

Fidan, şu an en ivedi görevin ateşkes uygulanarak savaşa son verilmesinin yanı sıra, Filistin sorununu uzun vadeli ve kalıcı çözüme bağlayacak yol arayışında bulunulması olduğuna dikkat çekti.

İki devletli çözümden ayrılan hiçbir yolun uygulanabilir olmadığına işaret eden Fidan, İsrail’in sivillere uyguladığı cezalandırma önlemlerini kabul etmediklerini kaydetti.

Fidan, Çin’in Güvenlik Konseyi’nde Filistin sorununu çözmek için gösterdiği çabaları destekleyerek, Çin’le beraber bölgede kalıcı barış gerçekleştirmek için çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Wang Yi, meşru müdafaa hakkının uluslararası insancıl hukuka uygun olarak kullanılması ve masum sivillerin yaralanması veya ölümü pahasına olmaması gerektiğini söyledi.

Wang Yi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İlgili taraflar soğukkanlılığı koruyarak, savaşa derhal son verip diyalog yoluna başvurmalı. Gazze’de yaşayan insanların en temel yaşama koşulları güvence altına alınarak, insani yardım kanalları bir an önce açılmalıdır. Filistin sorunu daima Ortadoğu meselesinin çekirdeğidir. Bu sorunun adil ve rasyonel bir şekilde çözülememesi halinde, bölgede kalıcı barış da gerçekleştirilemeyecek.

Gerçekler, Filistin sorununu çözecek tek yolun Güvenlik Konseyi kararının etkili şekilde uygulanarak, iki devletli çözümün gerçek anlamda yerine getirilmesi olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Çin, savaşın boyutunun genişlemesi ve insani felaketin yaşanmasından kaçınmak amacıyla, ilgili taraflarla eşgüdümde bulunuyor. BM kanalı ile iki taraflı yollarla Gazze’ye acil insani yardım sağlamaya devam edeceğiz. Çin, iki devletli çözümün yerine getirilmesine faydalı her türlü çabayı destekleyerek, çalkantılı uluslararası duruma daha fazla kesinlik katmak için Türkiye’yle bu konuda iletişimi sürdürmeye isteklidir.”