info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN VE ASEAN, GÜNEY ÇİN DENİZİ MESELESİNİ GÖRÜŞTÜ


Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Çin ve ASEAN ülkelerinin Güney Çin Denizi ve denizdeki iş birliği gibi konular üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulundukları bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, bugün Beijing’de düzenlenen Güney Çin Denizi'ndeki Tarafların Davranışları Deklarasyonu’nun Uygulanmasına İlişkin 21. Üst Düzey Yetkililer Toplantısı hakkında bilgi verdi.

Sözcü şunları söyledi:

“Çin ve ASEAN ülkeleri toplantıda, Güney Çin Denizi meselesi, deklarasyonun kapsamlı ve etkili şekilde yerine getirilmesi, denizde iş birliği ve Güney Çin Denizi davranış kurallarına ilişkin müzakere gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Güney Çin Denizi’ndeki barış ve istikrarın korunmasının büyük önem taşıdığını savunan taraflar, ilgili taraflara denizdeki istikrarı korumak için itidalli davranma, diyalogu güçlendirme ve fikir ayrılıklarını uygun şekilde çözme çağrısında bulundu. Taraflar, deklarasyonun kapsamlı ve etkili şekilde uygulanmaya devam edilmesini, deniz bilimsel araştırmaları, deniz çevresinin korunması, denizde arama ve kurtarma ile deniz kolluk kuvvetleri gibi alanlardaki iş birliğinin derinleştirilmesini fikir birliğiyle kabul etti. Toplantıda Çin ve ASEAN ülkeleri ayrıca, etkili, somut içerikli ve uluslararası yasaya uygun olan Güney Çin Denizi davranış kuralları üzerinde bir an önce anlaşmaya varılması amacıyla ilgili müzakereleri hızlandıracaklarını ve Güney Çin Denizi’ni barış, dostluk ve iş birliği denizi haline getireceklerini belirtti.”