info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

BATI ASYA VE KUZEY AFRİKA ÜLKELERİNDEN XİNJİANG'A ZİYARET


Çin Komünist Partisi (ÇKP) Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Sekreteri Ma Xingrui ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Erkin Tuniyaz, dün Batı Asya ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen dini çevreler ve medya mensuplarından oluşan bir heyetle görüştü.

Ma Xingrui, Çin’in Xinjiang bölgesinin kapısının her zaman açık olduğunu, Xinjiang’ı dünyaya göstermek için yeterli samimiyete, güvene ve yüksek derecede özgüvene sahip olduklarını ifade etti.

Ma, daha kapsamlı ve objektif bir şekilde Xinjiang’ı göstermek ve daha fazla insanın gerçek ve güzel Xinjiang’ı tanıması için herkesi Xinjiang’ı gezmeye davet ettiklerini dile getirdi.

Heyetin başkanı Suriye Diyanet İşleri Bakan Yardımcısı Wasim, Çin’in kendi medeniyet kazançları ve değerlerini geliştirdiğini, büyük kalkınma başarıları elde ettiğini ve Çin’in etnik politikalarının modernleşme yolunda tüm etnik grupların ortak gelişimini ve ilerlemesini teşvik ettiğini kaydetti.

Suriye, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Suudi Arabistan, Irak, Filistin, Mısır ve Kuveyt gibi ülkelerin temsilcileri görüşmeye katıldı.

Temsilciler, Batılı medyanın uzun süredir Çin’in Xinjiang bölgesi hakkında yanlış haberler yaydığını ve gerçek durumu anlamak için Xinjiang’a bizzat gitme fırsatının çok önemli olduğunu belirtti.

Çin’in her zaman insan haklarını korumaya kararlı olduğunu ve Xinjiang’da yaşayan tüm etnik gruplardan vatandaşların insan haklarına sahip olduğunu dile getiren temsilciler, Kuşak ve Yol çerçevesinde Çin’in ilgili ülkelerle arasındaki temasların ve iş birliğinin giderek yakınlaştığını ifade etti.