info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

KUŞAK VE YOL BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK İLETİŞİM KONFERANSI BAŞLADI


1. Kuşak ve Yol Bilimsel ve Teknolojik İletişim Konferansı dün Çin’in güneybatısındaki Chongqing kentinde başladı.

Ana teması “Yenilik Yolunu Beraber İnşa Etmek, İş Birliğine Dayalı Kalkınmayı Beraber Hızlandırmak” olarak belirlenen konferans sırasında, Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) kapsamında yürütülen bilimsel ve teknolojik yenilik iş birliğine ilişkin 80’den fazla başarılı örnek sergilendi.

Konferansın önemli bir parçası olarak, Kuşak ve Yol Bilimsel ve Teknolojik Yenilik Bakanlar Toplantısı da aynı gün başladı. Toplantıda Umman, Kamboçya, Kazakistan, Myanmar, Güney Afrika, Ermenistan, Küba, Şili dâhil 24 ülkeden gelen bakan veya bakan temsilcileri hazır bulundu.

Katılımcılar, günümüz dünyasında, bilimsel ve teknolojik yeniliklerdeki iş birliğinin derinleştirilmesinin, ülkelerin araştırma ve geliştirme seviyelerini beraber yükseltmesine, bilimsel ve teknolojik yetenekleri ortaklaşa geliştirmesine ve küresel zorluklara ortaklaşa yanıt vermesine yardımcı olacağı görüşünü savundu.

Çin, hükümetler arası iş birliğinin derinleştirilmesi, bilimsel ve teknolojik iletişimin ölçeğinin artırılması, iş birliği alanlarının kapsamlı bir şekilde genişletilmesi, üst düzey iş birliği platformları inşasının hızlandırılması ve küresel bilim ve teknoloji yönetişiminin ortaklaşa tamamlanması dâhil olmak üzere beş açıdan iş birliğini derinleştirme önerisini ileri sürdü.

1. Kuşak ve Yol Bilimsel ve Teknolojik İletişim Konferansı 6-7 Kasım günlerinde Chongqing kentinde düzenleniyor. Konferansa 80’den fazla ülke ve uluslararası örgütten gelen 300’ü aşkın temsilcinin yanı sıra yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık 500 uzman ve işletmecinin dahil olduğu toplam 800 kişi katılıyor.