info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN'DE "PLASTİK YERİNE BAMBU KULLANMA" EYLEM PLANI BAŞLATILDI


Çin Ormancılık ve Otlak İdaresi ile Uluslararası Bambu ve Rattan Topluluğu (INBAR) tarafından ortaklaşa düzenlenen, plastik alternatifi olarak bambu kullanımını konu alan ilk uluslararası seminerde paylaşılan bilgilere göre, Çin üç yıllık bir “plastik yerine bambu kullanma” eylem planını başlattı.

Önümüzdeki üç yıl içinde, bilimsel ve teknolojik yeniliklerin hızlandırılması ve sürdürülebilir endüstriyel ekosistemlerin geliştirilmesi gibi somut adımlar atılacak. 2025 yılına kadar Çin'de plastik yerine bambu kullanımına odaklanan bir endüstriyel sistem kurulması hedefleniyor. Bambudan yapılan ürünlerin genel katma değerinin yüzde 20'nin üzerinde artırılması ve bambu materyallerinin kullanım oranının da 20 puan artırılması öngörülüyor.

Çin, zengin bambu kaynaklarına sahip olması sayesinde bu alanda büyük bir endüstriyel potansiyel taşıyor. Ülkede, 7,56 milyon hektar alana yayılan 837 bambu türü bulunmakta ve yıllık 150 milyon ton bambu üretimi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, 20 farklı eyalette 100 binden fazla bambu işleme şirketi faaliyet gösteriyor. Yapılan planlamaya göre, 2035 yılına kadar Çin'in bambu endüstrisinin toplam üretim hacminin 1 trilyon yuanı geçmesi bekleniyor.