info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

2023 DÜNYA İNTERNET KONFERANSI WUZHEN ZİRVESİ BAŞLADI


Dünya İnternet Konferansı Wuzhen Zirvesi bugün Çin’in Zhejiang eyaletinin Jiaxing kentine bağlı Wuzhen kasabasında başladı.

Bu yılki zirvenin ana teması “Kapsayıcı, herkese faydalı ve esnek bir dijital dünya inşa etmek - siber ortamda kader birliği oluşturmak” olarak belirlendi.

Zirve kapsamında bir genel oturumun yanı sıra Küresel Kalkınma İnisiyatifi, yapay zekâ, siber ortamda yetişkin olmayanların korunması gibi gündemler çerçevesinde 20 alt forum düzenlenecek.

İlk kez 2014 yılında düzenlenmesinden bu yana Dünya İnternet Konferansı Wuzhen Zirvesi tarafların dijital alandaki iş birliğini derinleştirmeye çalışarak, internet alanında iletişim ve iş birliğinin yapıldığı üst düzey bir platform haline geldi. Geçen 10 yıl içinde zirveye 172 ülke ve bölgeden 12 bin katılımcı iştirak etti.

2022 yılında Dünya İnternet Konferansı internet alanındaki bir uluslararası etkinlikten daimi bir uluslararası kuruluşa dönüştü. 25 ülke ve bölgeden yaklaşık 130 internet işletmesi, kuruluş ve birey Dünya İnternet Konferansı’na üye oldu.