info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

TONGZHOU ULUSLARARASI KALKINMA FORUMU BEİJİNG'DE SONA ERDİ


İlk Tongzhou Uluslararası Kalkınma Forumu, dün Beijing'de sona erdi. İki gün süren foruma dünyanın farklı ülkelerinden yüzden fazla siyasetçi, akademisyen ve iş dünyasından girişimci katıldı.

“Küresel Kalkınma ve Ortak Bir Gelecek İçin Birlikte Çalışma” teması altında fikir alışverişinde bulunan katılımcılar, dört oturumda insanlık için ortak değerler, küresel kalkınma, Çin modernleşmesi, dünya ekonomisinin kalkınması, küresel kalkınma yönetişiminin yenilenmesi ve küresel kalkınmanın yeni destek güçleri gibi konuları ele aldı. Güneyin kalkınması, gelecekteki büyümenin kritik kinetik enerjisi ve yapay zekânın küresel yönetimi gibi gündem maddeleri büyük ilgi gördü.

Avustralya-Çin Sanayicileri ve İş İnsanları Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Daryl Guppy, Küresel Güney'in kalkınması Çin'in refahını hızlandırırken, Çin'in Küresel Kalkınma İnisiyatifi'nin de dünyayı geliştirdiğini belirtti. Guppy, Çin'in inisiyatifiyle her ülkenin kendi yolunu izleyebileceğini ve her varlığın zarar vermeden başarıya ulaşabileceğini, böylece dünyada işgal olmaksızın büyük bir uyumun sağlanabileceğini vurguladı.

Eski Londra Ekonomik ve Ticari Politika Ofisi Müdürü John Ross, kalkınmanın toplumsallaşmasının ve herkesin kalkınmadan faydalanabilmesinin stratejik önemini vurguladı. Ross, Çin'in halk odaklı kalkınma modelinin tüm dünyaya fayda sağlayabileceğini ve dünya çapında kazanç elde edilebileceğini dile getirdi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Araştırmacısı Wu Baiyi, yapay zekâ ve yapay zekayı geliştirme sürecinde uluslararası iletişimin artırılması gerektiğine dikkat çekti. Wu, standartların düzenlenmesi, güvenlik ve sürdürülebilir gelişmenin önemi ile daha fazla ortak anlayış geliştirerek yapay zekânın olumlu rekabetini ve iş birliğini hızlandırmanın gerekliliğini ifade etti.

Forumda, Çin Renmin Üniversitesi tarafından “Kalkınmayı Çözüm Yolu Olarak Değerlendirme ve Dünyayı Kalkınma Platformu Haline Getirme” başlıklı bir araştırma raporu yayınlandı. Çin Komünist Partisi Renmin Üniversitesi Komitesi Sekreteri Zhang Donggang, küresel kalkınma üzerine bir araştırma raporu yayınladıklarını ve bu kapsamda yedi hareket planını ortaya koyduklarını belirtti. Zhang, bu somut tedbirlerle insanlığın kader birliği inşasını ve insanlığın medeniyet modelinin zenginleştirilmesini güçlendirmek istediklerini söyledi.