info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

KÜRESEL YAPAY ZEKA YÖNETİŞİM GİRİŞİMİ’NE YOĞUN İLGİ


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 3. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu'nun açılış töreninde açıkladığı Küresel Yapay Zeka Yönetişim Girişimi’nin uluslararası toplumdan yoğun ilgi gördüğünü ve olumlu değerlendirildiğini duyurdu.

Wang, tüm tarafların genel olarak söz konusu girişime ortak kader topluluğu kavramı tam olarak yansıdığını, girişimin çeşitli ülkelerin yapay zeka geliştirme konusundaki gerçekçi ihtiyaçlarına uyduğuna ve yapay zekanın sağlıklı, güvenli ve düzenli gelişimini teşvik etmeye benzersiz bir katkı sağladığına inandığını söyledi. Bazı gelişmekte olan ülkelerin, yapay zeka kurallarının oluşturulmasına birkaç gelişmiş ülke tarafından karar verilmesi yerine, “Küresel Güney"in yapay zeka alanında söz hakkını artırarak adil ve adaletli bir yapay zeka uluslararası yönetişim sisteminin oluşturulması görüşünü savunduklarını belirten sözcü, birçok ülkenin yapay zeka alanında Çin ile alışverişi ve iş birliğini güçlendirmeyi dört gözle beklediğini ifade etti.

Sözcü, Çin'in "Küresel Yapay Zeka Yönetişim Girişimi"nin uygulanmasıyla yapay zekanın küresel yönetişimi konusunda tüm taraflarla iletişimi korumaya ve iş birliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.