info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

TÜRKİYE-ÇİN İŞ KONFERANSI BEİJİNG'DE DÜZENLENDİ


Türkiye ve Çin’in iş çevrelerinden temsilcileri bir araya getiren 2. Türkiye-Çin İş Konferansı, Çin’in başkenti Beijing’de bugün düzenlendi.

 

TÜSİAD ve DEİK’in ortak organizasyonuyla Beijing’deki Uluslararası Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye’nin Beijing Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi (CCPIT) Başkan Yardımcısı Li Qingshuang’ın yanı sıra, TÜSİAD ve DEİK üyesi iş insanları, Çinli firmaların yöneticileri ve temsilcileri ile basın mensupları dâhil olmak üzere 250’den fazla kişi katıldı.

“Ticaret, Yatırım ve Tedarik Zincirleri ile Ekonomileri Birbirine Bağlamak” ana temasıyla düzenlenen konferansın açılış töreninde Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi (CCPIT) Başkan Yardımcısı Li Qingshuang, Türkiye’nin Beijing Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi ve TÜSİAD Çin Çalışma Grubu Başkanı Korhan Kurdoğlu söz aldı.

 

Büyükelçi Musa: Çin, Asya’daki en büyük, dünyadaki 3. büyük ticaret ortağımız

Türkiye’nin Beijing Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, yaptığı konuşmada, Türkiye ile Çin arasındaki arasındaki ticaretin geliştiğine işaret ederek, "Çin, Asya’daki en büyük, dünyada ise üçüncü en büyük ticaret ortağımız konumundadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi son 20 yılda, 40 kat artarak 2022’de yaklaşık 45 milyar dolarlık bir rekora imza attı. Çin'in Türkiye'deki yatırım stoku 1 milyar doların üzerine çıktı. Bin 200’ü aşkın Çinli firma Türkiye'de, 100 kadar firmamız da Çin’de kârlı faaliyetlerini sürdürüyor." ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Musa: Türkiye, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’ni kuvvetle destekliyor

Büyükelçi Musa, iki ülke arasında sürdürülebilir bir ekonomik işbirliği ilişkisi kurulması için ticaretin dengeli şekilde yürütülmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, "Hem ekonomilerimizin yapısı itibarıyla hem de tek taraflı çabalarla Türkiye aleyhine ticaret açığının dengelenmesi için atılabilecek önemli adımlar var. Çin’in dünya genelinde 160 milyar doları aşkın yatırımı bulunmaktadır. Türkiye’nin bu yatırımdaki payı ise beklentimizin altındadır. Bu çerçevede, Çinli iş insanlarının Türkiye’deki yatırımlarına hız kazandırmaları ve ihracat çalışmalarımızı kolaylaştırmaları en büyük beklentilerimiz arasındadır." dedi.

Çin’in Türkiye’nin Yeniden Asya Girişimi’nin merkezinde yer aldığını kaydeden Musa, iki ülkenin nükleer enerji alanında da "uzun soluklu bir ortaklığa" imza atabileceğini dile getirdi.

Büyükelçi Musa, Türkiye’nin Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’ni kuvvetle desteklediğinin de altını çizdi.

Musa, konuşmasında "Dünyanın büyük bir kaygı ve üzüntüyle takip ettiği Filistin meselesi gibi siyasi kutuplaşmaların ve çatışmaların, ekonomik alanda ise ayrışmaların (de-coupling) ve riskleri azaltma (de-risking) eğilimlerinin yoğunlaştığı bir küresel tabloyla karşı karşıyayız. Açıklıkla ifade etmek gerekirse, özünde Çin’i dışlama niyeti taşıyan bu kavramsal yapılandırmalar, küresel ekonomik dinamiklerle örtüşmediği gibi, gerçekçi de değildir. Bu küresel konjonktürde bağımsız ve tutarlı politikalar izleyen Türkiye, etkili diplomatik girişimleriyle siyasi açıdan güçlü bir tavır sergileyerek dünya barışına hizmet etmektedir." dedi.

Li Qingshuang: Çin-Türkiye işbirliğinin gelişmesine destek vermeyi sürdüreceğiz

Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi (CCPIT) Başkan Yardımcısı Li Qingshuang, konuşmasında, bu yılın ilk üç çeyreğinde Çin ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin yıllık bazda yüzde 15,6’lık artışla 33,44 milyar dolara ulaştığını hatırlatarak, "İki ülke iş dünyası, Kuşak ve Yol’un ortak inşası çerçevesinde ticaret, yatırım, altyapı, yeşil enerji ve diğer alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye devam ediyor." dedi.

Li, Beijing’de düzenlenen Çin Uluslararası Tedarik Zincirleri Fuarı’nın küresel endüstriyel iş bölümünü, kaynak tahsisini, yenilikçi işbirliğini ve başarıların paylaşımını güçlendireceğini, dünya ekonomisinin kapsayıcı büyümesinin desteklenmesine katkıda bulunacağını belirtti.

Fuarın açılış törenine Türk iş dünyasından 60'a yakın temsilcinin katılmasının önem taşıdığına işaret eden Li, Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi’nin Çin ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini güçlendirmeyi arzuladığını, bu bağlamda DEİK ve TÜSİAD gibi muadil kuruluşlarla işbirliği anlaşmaları imzaladığını dile getirdi.

Li Qingshuang, gelecekte daha fazla kaliteli Türk ürününün Çin pazarına girmesine yardımcı olmak, Çinli şirketlerin Türkiye'de yatırım yapmasına ve iş kurmasına destek olmak için çalışmayı sürdüreceklerinin altını çizdi.

Kurdoğlu: Çin, Türkiye için önemli işbirliği alanları ve fırsatları sunuyor

DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi ve TÜSİAD Çin Çalışma Grubu Başkanı Korhan Kurdoğlu da açılışta yaptığı konuşmada, küresel tedarik ve üretim zincirlerinin yeniden şekillendiğini, şirketlerin tedarik ağlarını veya üretim üslerini daha yakın coğrafyalara, kendi ülkelerine veya partner olarak gördükleri ülkelere kaydırmaya başladıklarını hatırlattı.

Türkiye’nin küresel tedarik zincirlerindeki rolünün artırılması hususunda Çin ile işbirliğini geliştirebileceğine işaret eden Kurdoğlu, "Çin’in hem küresel tedarik zincirlerindeki güçlü konumu hem de dijitalleşme ve yeni teknolojiler alanında dünya lideri olma yolunda attığı sağlam adımlar düşünüldüğünde, ülkemiz için de önemli işbirliği alanları ve fırsatları sunduğunu görüyoruz. Türkiye’de, Çin’den gelecek ‘know-how’ ile özellikle akıllı üretim, sağlık teknolojisi, büyük veri, IoT dâhil dijitalleşme konusunda pek çok ortak proje hayata geçirebilir. Kazan-kazan olarak görülecek projeler, Türkiye’nin Avrupa ile iç içe girmiş bağları ile, Çin’i Avrupa’ya daha da yaklaştıracaktır." dedi.

Çin’in küresel ticaretteki ağırlığının, tedarik zincirlerinde teknoloji ve Ar-Ge alt yapısına dayanan politikaları ile artarak sürmesini beklediklerine dikkat çeken Kurdoğlu, ayrıca Çin’in 800 milyon dijital kullanıcısı ve 400 milyon orta sınıfı ile ürettiği kadar tüketen bir ülke olarak, Türkiye için önemli bir pazar olduğunu kaydetti.

Kurdoğlu, Türkiye’nin Çin’e ihracatının çeşitlendirilmesinin yanı sıra, Çinli firmaların Türkiye’de katma değeri yüksek alanlar başta olmak üzere tüm sektörlere daha çok yatırım yapması için çalıştıklarını dile getirdi.

Türk ve Çinli iş insanları panelde bir araya geldi

Açılış töreninin ardından "Küresel Tedarik Zincirleri ve Türkiye-Çin İşbirliği" başlıklı bir panel düzenlendi.

TÜSİAD ve DEİK üyesi iş insanları ile Türkiye’de yatırımları bulunan Çinli şirketlerin temsilcilerinin söz aldığı panelde, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde karşılaşılan engeller tartışılırken, alınması gereken tedbirler ve izlenebilecek çözüm yolları masaya yatırıldı.

1. Türkiye-Çin İş Konferansı, temmuz ayında İstanbul’da düzenlenmişti.