info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇİN-SİÖ BÜYÜK VERİ İŞBİRLİĞİ MERKEZİ'NİN XİNJİANG ŞUBESİ AÇILDI


Çin-Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Büyük Veri İşbirliği Merkezi'nin Xinjiang Şubesi, bugün Karamay şehrinde açıldı. Bu açılış, Çin-SİÖ Büyük Veri İşbirliği Merkezi ile Xinjiang şubesi arasındaki iş birliğinin yeni bir seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Son yıllarda, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, dijital teknoloji ve endüstriyel kalkınma alanında önemli ilerlemeler kaydetti. Coğrafi avantajları sayesinde Xinjiang, dijital alanda gelecek için büyük potansiyele sahip. Karamay şehri ise, Xinjiang'da bilgi teknolojilerinin uygulanması ve bilgi endüstrisinin hızla gelişmesine öncülük eden şehirlerden biri olarak öne çıkıyor.

On yıldan fazla süren gelişimin ardından, Karamay şehri şu anda Çin'in kuzeybatı bölgesinde en geniş ölçekli, en yüksek veri depolama kapasitesine ve en güçlü bilgi işleme kapasitesine sahip bulut bilişim endüstri parkına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin dijital dönüşümüne pilot şehir olarak seçilen Karamay, Xinjiang'daki dijital yapılanma uygulamalarında lider konumunu koruyor.